Hipnozla Doğum Nasıl Yapılır?

Hipnozla Doğum Nasıl Yapılır?
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Hipnoz alternatifiyle doğum son zamanlarda oldukça rağbet görmeye başladı. Ağrısız, sızısız ve sancısız doğum yapmak isteyenler hipnoz doğumu normal doğuma göre tercih etmeye başladı. Hipnoz yöntemi ile doğum anne adaylarının doğuma rahat, korkusuz ve sıkıntısız girmesi için uygulanan bir yöntemdir.

Hipnoz doğum yönteminin en büyük yararı ve avantajı, doğumun ağrı kesici dahi gerek duyulmadan ve sancısız normal şartlarda gerçekleşmesidir. Doğum sırasında anne adayına uygulanan hipnoz telkinleriyle anne adayı sancıların şiddetini ve ağrının şiddetini hissetmeden doğumu gerçekleştiriyor. Dünyada tıp alanında hipnozu en yaygın ve çok kullanan kesim kadın doğum uzmanlarıdır.

Hipnoz Doğum artık Türkiye‘de üniversite hastanelerine girecek kadar ilgi görmeye başlamıştır. Hipnoz ile doğum yönteminde; anne adayının hissettiği stres, gerginlik sıkıntı ve doğum korkuları ve acı korkuları ortadan kaldırılarak tüm doğum sürecini rahat huzurlu ve acısız geçirmesi sağlanır. Anne adayı bu süreçte hipnoz durumda aldığı doğru telkinlerle doğum konusundaki tüm korkulardan uzaklaştırılır. Seanslar sırasında öğretilen doğru davranış bilinci anne adayına doğum sonrasındaki süreçte de yol gösterici olacaktır. Hipnoz ile doğal doğum anına giren anne adayları rahat bir şekilde kendinde oldukları için doğumun her aşamasında ihtiyaç duyacakları enerji hiç düşmeyecektir.

Hamile, doğum günü geldiğinde, sancıları sıklaştığında doğum yapacağı yere gidecek. Otomatik olarak hipnoza girerek o an itibariyle ağrı, korku ve endişe hissetmeyecek, kasılmaları algılayacak ağrı duymayacak. Doğum doğal bir olgudur. Ama günümüzde maalesef farklı gerekçelerle sezaryen doğuma yönelim var dünya genelinde. Halbuki anne adayı, doktorun kontrolünde ağrı, endişe hissetmeden sancısız bir doğum yapabilir. Çünkü hipnozun cerrahi müdahalelerde kullanılan narkoz yerine geçtiği çalışmalar söz konusudur.

Anne adayının bu yönteme inanması ve hipnoz telkinini uygulayıcısına güvenmesi hipnoz için yeterli. 5-6 aylık bir çalışmadan sonra 3 veya 4 seansta hasta doğuma hazır sayılır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git