Hangi Şartlarda Tüp Bebek Tedavisi Uygun Değildir?

Hangi Şartlarda Tüp Bebek Tedavisi Uygun Değildir?
28 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Tüp bebek tedavisi normal yollarla hamile kalamayan kişilere uygulanan bir üreme yöntemidir. Bu yöntem ile günümüze kadar birçok çift bebek sahibi olmuştur. Tüp bebek tedavisinde asıl olarak yapılan erkek ve kadındaki üreme hücrelerinin özel ortamlarda birleştirilerek döllenme oluşumunun sağlanması ve embriyo elde edilmesidir. Tüp bebek tedavisini almaya karar veren çiftlerin tedaviye başlamadan önce dikkat etmeleri gereken konular vardır. Tedaviden olumlu sonuç almak için anne adaylarının kendileri ile ilgili etkenlere dikkat etmesi gerekir. Ayrıca tüp bebek tedavisinin uygulanacağı tedavi merkezi ve uygulamayı yürüten hekim de tedavinin seyrini değiştirebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygun Olmaz?

Hangi Şartlarda Tüp Bebek Tedavisi Uygun DeğildirTüp bebek uygunluğu hastaların tüp bebek merkezlerine başvurduktan sonra tedaviyi verecek olan hekimin hastayı muayene etmesi ile tespit edilebilecek bir durumdur. Oldukça uzun bir süreç olan bu tedavide ilk aşama hastaların kendileri için uygun olan bir tedavi merkezi ve doktor belirlenmesidir. Ülkemizde bu konuda hizmet veren çok sayıda sağlık kuruluşu ve tedavi merkezi bulunuyor. Tüp bebek tedavisi çiftlerin sabır olmalarını gerektiren, bazı konularda fedakârlık göstermelerini gerektiren bir tedavidir. Hastaların tüp bebek uygunluğu doktor tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonucunda kesinleşir. Doktorun yapmış olduğu ilk muayene tedavinin seyri açısından oldukça büyük önem taşır. Çünkü hastanın tedaviye uygun olup olmadığı, tedavinin verilip verilemeyeceği ve hangi tedavinin uygulanacağı yapılan muayene ve tetkikler sonucunda tespit edilir. Yapılan bu değerlendirmeler sonucu tüp bebek tedavisine gerek kalmadan da hastaların gebe kalmasını sağlayacak küçük tedaviler yeterli olabilir.

Tüp bebek uygunluğu konusunda önemli olan etkenlerden bir tanesi erkekler ile ilgilidir. Hiç spermi olmayan ya da kadınların yumurtalıklarından elde edilen parçalarda sperme rastlanmayan erkekler tedaviye uygun olmayacağı için kadınların bu tedaviyi alması doğru olmaz. Aynı şekilde yumurtlama fonksiyonu çalışmayan ya da menopoza girmiş kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanmaz. Tedavinin uygun olmadığı durumlar arasında cerrahi işlem sonucunda rahmi alınan hastalar da bulunur. Rahmi alınan hastaların tüp bebek tedavisi alması mümkün değildir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git