Hangi Günler Hamile Kalınır?

Hangi Günler Hamile Kalınır?
16 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Anne ve baba olmak isteyen çiftlerin çocuk sahibi hayallerini gerçekleştirmeleri için kadınların ayın belirli dönemlerinde hamile kalma ihtimalinin daha yüksek olduğu dönemlerin yani yumurtlama günlerinin hesaplanması gerekmektedir.”  Hangi günler hamile kalınır? “ diye düşünen kadınların adetlerini düzenli olarak takip etmeleri, iki adet kanaması arasındaki zamanın tam olarak kaç gün olduğunu belirlemesi ve buna göre yumurtlama günlerini hesaplaması gerekmektedir. Bir kadının hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönemler, kadının yumurtlama gününe en yakın olan 2 – 3 günlük süreçtir. 28 günde bir düzenli olarak adet gören kadınların yumurtlama günü bir sonraki adetten 14 gün öncesine denk gelmektedir. Yani bir sonraki adet döneminden önceki 17. gün ile 14. gün arasındaki süreç içerisinde korunmasız cinsel ilişkiye giren kadınların hamile kalma olasılığı daha fazladır. Ancak bu hesaplama iki adet kanaması arasındaki sürece bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin adet kanamaları arasında 30 gün bulunan kadınların yumurtlama günü adet olduktan sonraki 16. güne denk gelmektedir. 26 günde bir adet gören bir kadında ise bu süre 12. güne denk gelir.

Hangi günler hamile kalınır yazımıza devam edersek, kadınların hamile kalma olasılıklarının yüksek olduğu dönemler gibi oldukça düşük olduğu dönemlerde bulunmaktadır. Bu dönemlerde kadınların yumurtlama döneminden önceki ve sonraki 5’er günlük periyodu kapsamaktadır. Kadınların bu günler içerisinde hamile kalma ihtimali diğer günlere göre çok daha düşüktür. Spermlerin kadın rahminin içerisinde ölmeden yaşama süresi yaklaşık olarak 4 gündür. Bu süre içerisinde yumurtlamanın olması durumunda spermler yumurta ile döllenerek, hamile kalınmasını sağlayacaktır. Ancak spermlerin yaşama süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle bu detaylar genel olarak nitelendirilmektedir.

Hangi Günler Hamile KalınırÇiftler genellikle hangi günler hamile kalınır diye düşünerek, hamile kalma ihtimalinin düşük olduğu günlerde korunma ihtiyacı duymadan, bu yöntemi bir korunma olarak kullanmayı tercih edebilmektedir. Ancak yumurtlama günleri ve spermlerin yaşama süresi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için yumurtlama yöntemine göre korunma çiftlere tavsiye edilmemektedir. Takvim yöntemi olarak adlandırılan bu yöntem kesin bir korunma yöntemi değildir ve istenmeyen gebeliklerin yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle henüz çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin doğum kontrol hapı, prezervatif ya da rahim içi araçlar kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Hangi günler hamile kalınır diye düşünen kadınlar genel olarak bir sonraki adet tarihinden 14 gün eksilterek yumurtlama günlerini kolayca hesaplayabilirler.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git