Hangi Ayda Hamile Kalınırsa Bebeğin Cinsiyeti Erkek Olur?

Hangi Ayda Hamile Kalınırsa Bebeğin Cinsiyeti Erkek Olur?
15 Kasım 2015 tarihinde eklendi.

Hangi Ayda Hamile Kalınırsa Bebeğin Cinsiyeti Erkek Olur?

 

Cinsiyet konusunda belirleyici olmayı isteyen ve planlı gebelik düşünen çoğu anne ve baba çeşitli yöntemlerle bebeklerinin cinsiyetini önceden tahmin etmeye çalışmaktadır.

Hamilelik süreci boyunca eğlenceli bir hal alan bu durum anne ve baba adayının farklı bulgularla tahminler yürütmesine neden olmaktadır. Peki, hangi ayda hamile kalınırsa bebeğin cinsiyeti erkek olur? Bu konuda ailelerin en çok başvurduğu yöntem Çin takvimi olmaktadır. Bu sistem Çinliler tarafından yıllardır kullanılmaktadır. Takvim, yaş ve çiftlerin birlikte oldukları aya göre bir hesaplama yöntemi içermektedir.

 

Bu sistemde yaş ve aya göre bebeğin cinsiyetinin erkek olma ihtimali ise şu şekildedir;

 

  • Annenin yaşı 18 ise, Şubat, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında hamile kalırsa bebeğin cinsiyeti erkek olacaktır.
  • Annenin yaşı 19 ise, Ocak, Mart, Haziran, Temmuz, Eylül, Ekim aylarında hamile kalınırsa bebeğin cinsiyeti erkek olmaktadır.
  • Annenin yaşı 20 ise, Şubat, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Kasım, Aralık aylarında hamile kalınırsa bebeğin cinsiyeti erkek olmaktadır.
  • Annenin yaşı 21 ise, Ocak ayında hamile kalınırsa bebeğin cinsiyeti erkek olmaktadır.
  • Annenin yaşı 22 ise, Şubat, Mart, Mayıs, Ağustos aylarında hamile kalınırsa bebeğin cinsiyeti erkek olmaktadır.
  • Annenin yaşı 23 ise, Ocak, Şubat, Nisan, Mayıs, Temmuz, Eylül, Ekim, Kasım aylarında hamile kalınırsa bebeğin cinsiyeti erkek olmaktadır.
  • Annenin yaşı 24 ise, Ocak, Nisan, Mayıs, Temmuz, Eylül, Ekim ve Aralık aylarında hamile kalınırsa bebeğin cinsiyeti erkek olmaktadır.
  • Annenin yaşı 30 ise, Ocak, Şubat, Nisan, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında hamile kalınırsa bebeğin cinsiyeti erkek olmaktadır.
  • Annenin yaşı 32 ise, Ocak, Nisan, Haziran, Temmuz, Eylül, Ekim, Aralık aylarında hamile kalınırsa bebeğin cinsiyeti erkek olmaktadır.

Çin takvimi dışında da bebeğin erkek olacağını tahmin eden yöntemler bulunmaktadır. Yine bunlardan en çok bilineni Shettles Medotu olmaktadır. Bu metoda göre Y kromozomunun X kromozomuna göre daha hızlı olması ve daha az yaşaması ile cinsiyet belirlenebilmektedir ve yumurtlama anına yakın dönemde çiftler ilişkide bulunursa bebeğin cinsiyeti erkek olmaktadır. Bir diğer yöntem ise Whelan Yöntemi olmaktadır. Bu yönteme göre erkek bebek sahibi olmak için yumurtlamadan 4 ya da 6 gün önce ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

 

Cinsiyet belirlemede bir diğer yöntem ise, Ericsson Albumin Yöntemi olmaktadır. Erkek bebek istenmesi durumunda Y kromozomu içeren bölgedeki spermler ile IUI (aşılama) yöntemi ile gebelik denenmektedir. Bir diğer farklı yöntem ise BabyChoice Yöntemi (Selnas Yöntemi)‘dir. Bu yönteme göre yumurta hücresi X ve Y kromozomu içeren spermleri bazı dönemlerde çeker, bazı dönemlerde ise itmektedir. Bu yöntem uygulanırken hangi cinsiyette bebek isteniyorsa o dönemde ilişkiye girilmesi sağlanır. 1997 yılından bu yana uygulanan bu yöntemde başarı oranı yüzde 87’dir.

 

Görüldüğü gibi cinsiyet belirlemede pek çok yöntem denenmektedir. Yüzde yüz başarı elde edilemese de bu yöntemle planlı gebelik gerçekleştirilebilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git