Hamilelikte Yüzdeki Lekeleri Engellemenin Yolları

Hamilelikte Yüzdeki Lekeleri Engellemenin Yolları
28 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Hamilelik kadınların yaşadığı güzel duygulardan biridir. Hamilelik dönemindeki kadınların birçoğunda fizyolojik değişiklikler meydana gelebilir. Bu fiziksel değişikliklerden bir tanesi de anne adaylarının yüzlerinde oluşan lekelerdir. Hamilelik boyunca kadınların hormonlarında büyük artış olduğu için özellikle yüz bölgelerinde çeşitli lekeler meydana gelir. Özellikle östrojen hormonunun artması cildin renklenmesini sağlayan pigmentleri etkilediği için cilt lekeleri oluşur. Yüzde oluşan bu lekeler genellikle hamileliğin beşinci ayından sonra ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte yüzdeki lekeler birkaç önemli noktaya dikkat edilerek minimum düzeye indirilebilir ya da lekelerin oluşması tamamen engellenebilir.

Hamilelikte Yüzde Çıkan Lekelere Karşı Alınacak Önlemler

Hamilelikte yüzdeki lekeler anne adaylarının istemediği bir durumdur. Görsel olarak hoş olmayan bu lekelerden kurtulmak için dikkat edilmesi gereken en önemli konu anne adayının güneş altında çok fazla vakit geçirmemesidir. Hamilelik boyunca anne adaylarının hormonlarının artıyor olması cildi dış etkenlere karşı daha dirençsiz hale getirir. Bu yüzden çok fazla güneş altında kalınmaması gerekir. Ayrıca anne adaylarının güneş ışınlarından korunmak için kaliteli ve yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmasında fayda vardır. Güneş kremleri sadece güneşe çıkıldığı zaman değil, günlük yaşamın tamamında kullanılmalıdır. Anne adaylarının kullandığı güneş kremleri lekelere karşı önleyici özellik taşımaktadır. Özellikle yaz aylarındaki gebeliklerde güneş kremlerini kullanmak daha fazla önem kazanır.

yuzdeki-lekler-hamilelikHamilelikte yüzdeki lekeler için uzmanlar tarafından önerilen kremler de büyük derecede etki göstermektedir. Hamilelik boyunca yüzde oluşan lekeler için ilgili doktorlar tarafından önerilen krem ve merhemler ciltte leke oluşumunu kısmen engellemektedir. Eğer hamile iken lekeler oluştuktan sonra bu kremler kullanılırsa lekelerin iyileşme süresi kısalmaktadır. Yüzde oluşan lekelerden kurtulmak için doğal yöntemler de kullanılabilir.

Zencefil, tarçın ve yumurta akının birleştirilmesi sonucu hazırlanan karışım cilt lekelerinin oluşumunu engellemekle birlikte oluşan lekelerin ortadan kaldırılmasını da sağlar. Bu karışımın yüzdeki lekeli bölgelere sürülmesi ve yaklaşık olarak 20 ile 30 dakika arasında beklendikten sonra ılık suyla yıkanması yeterlidir. Bu konulara dikkat edildiğinde hamilelik boyunca artan hormonlardan kaynaklanan yüz lekelerinin oluşma ihtimali büyük oranda düşmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git