Hamilelikte Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Hamilelikte Yapılması Gereken Testler Nelerdir?
16 Aralık 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelikte Yapılması Gereken Testler NelerdirHamileliğinizin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi ve bebeğinizin dünyaya sağlıklı bir şekilde gelebilmesi için beslenme, stresten uzak kalma, alkol ve sigara kullanımı gibi dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Tüm bunların dışında hamilelikte yapılması gereken testler ile anne adayının bir hastalığı olup olmadığı ve bebeğin gelişimini olması gerektiği gibi devam ettirip ettirmediği kolaylıkla öğrenilerek, gerekli olan önlemler zamanın alınabilmektedir.

Hamilelikte Yapılması Gereken Testler;

  • Kan Sayımı: hamilelik boyunca annenin demir eksikliği yaşamaması gerektiği için demir eksikliği varsa demir takviyesi yapılması amacıyla yapılmaktadır.
  • Tam İdrar Tahlili: Hamilelik boyunca bir düşük tehlikesi yaşanması riskini tetikleyen en önemli faktör gizli idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Tam idrar tahlili ile enfeksiyonlar kolayca tespit edilerek gereken önlemler alınır.
  • TSH: önceden bilinmiyor olmasına rağmen gebelikte aktif olması muhtemel olan tiroid hastalığının tespit edilmesi için yapılır. Tiroid hastalığı bebeğin gelişimini etkilemektedir ve bu nedenle tespit edilmesi oldukça önemlidir.
  • Seroloji: özellikle ülkemizde oldukça sık karşılaşılan Hepatit B testlerinin yapılması bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. Eğer annede Hepatit B tespit edilirse doğum sonrasında bebeğe antikor iğneleri yapılmalıdır.
  • Kan Grubu: Anne ve babadan kaynaklanan kan uyuşmazlıklarının tespit edilebilmesi ve bebeğe zamanında antikor iğnelerinin yapılması için önemli bir testtir.
  • Torch Tayini: düşük meydana gelmesine sebep olabilecek aktif enfeksiyonların ( örneğin Toksoplazma ) erken dönemde tespit edilmesini sağlamaktadır.
Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git