Hamilelikte Varis

Hamilelikte Varis
4 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Sadece hamile bayanlarda değil hemen herkese görülebilen bir rahatsızlıktı varisler. Varis hastalığı aslında tam anlamıyla toplardamarların vücut yüzeyinde belirgin bir hal almasıdır. Dışarıdan bakıldığında damarların gözle görülebiliyor olması varis olarak nitelendirilir. Atardamarlar kalpten yapılan basınç ile kanı ileriye doğru taşır ve bu ilerleyen kan tüm organlara ulaşır. Toplardamarın görevi ise bu organlardan çıkan kirli kanı alarak kalbe geri götürmektir.

Atardamarlarda kan akışı işini kalbin uyguladığı basınç yerine getirirken toplardamarda bulunan kapakçıklar kirli kanın kalbe ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Kapakçıklar atardamardan gelen basınç içe kirli kanın ivmelenmesinin akabinde kanın geriye doğru gitmesini önlemek adına kapanır ve bir sonraki basınç ile tekrar açılarak kanın ilerlemesine izin verir. İşte tam da bu noktada kapakçıkların işlevini kaybetmesi ve geriye doğru oluşan vakumlamaya karşı koyamayarak kirli kanın toplardamarda ilerlemesine engel olunması bir nevi damarlardan göllenme adı verilen kan birikmesine sebebiyet verebilmektedir.

Hamilelikte Varis TedavisiToplardamarda göllenen kan bir süre sonra damarların yapısın bozar ve genişletir. Genişleyen damarlar ise öncelikle bacak bölgesi olmak üzere kimi zaman da genital bölgede gözle görülür bir şekilde belirginleşmektedir. Hamilelik döneminde varislerin sık sık görülmesinin sebebi ise içinizde taşıdığınız yavrunuzdur. Vücudunuz artık iki canlı olduğunuzun farkındadır ve küçük bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına daha fazla kan pompalamaktadır. Bu durum da toplardamarda bulunan kapakçıkların yıpranmasına ve bir süre sonra işlevlerini yitirmelerine neden olmaktadır. Kapakçıklar artık eskisi kadar işe yaramadığı için toplardamar genişler ve varisler oluşmaya başlar. Bu durum görüntü itibariyle pek istenmeyen bir durumdur ve anne adaylarına fazlasıyla rahatsızlık vermektedir.

Varis problemi yaşayan bir anne adayının ilk olarak yapması gereken şey bir varis çorabı kullanmaktır. Sabah uyanır uyanmaz bacaklarınızı sıkıca saran ve nispeten belinize baskı yapan bir varis çorabı işinize yarayacaktır. Bu şekilde varis oluşumunun önüne azda olsa geçilebilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra bacak bacak üstüne atarak oturmak damarlara baskı yapacak ve kan akışını yavaşlatacaktır. Buda bir nevi göllenme etkisi anlamına gelir ki bu bölgelerde varis oluşumu kaçınılmaz bir hal alır. O yüzden bacak bacak üstüne atmadan oturmaya özen göstermek işinize yarayacak bir uygulamadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git