Hamilelikte Uyku Düzeni

Hamilelikte Uyku Düzeni
4 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelik kuşkusuz bayanların en fazla mutlu eden olaylardan bir tanesidir. Bir bebek dünyaya getireceğiniz bilmek, içinizde gün ve gün biraz daha büyüyen sizden bir parça olduğunu keşfetmiş olmak sizlere büyük bir heyecan verecektir. Aynı zamanda da mutlu olmanızı ve farklı bir ruh haline bürünmenizi de beraberinde getirecektir. Bayanların hamilelik sürecinde yaşadığı güzellikleri daha da arttırabiliriz fakat gebeliğin getirdiği bazı olumsuzluklara da değinilmesi gerektiğini söylemeliyiz. Bunlar arasında her hamile bayanın yaşayacağı bir sorundan söz ederek işe başlamak gerekiyor. Gebelik sürecinde birçok bayanın en büyük sıkıntılarından bir tanesi olarak uyku düzeni gösteriliyor.

Gebelik başlamadan önce düzenli bir uyku periyoduna sahip iken bir adan tüm düzenin alt üst olması biraz canınızı sıkabilir. Gebeliğin ilk öğrenildiği haftalarda uykusuzluğunuzun sebebi anne olacak olmanızın verdiği heyecandır. Bu duruma biraz olsun alıştıktan sonra uykusuz gecelerinizin azaldığına şahit olacaksınız. Fakat ilerleyen zamanda uykusuzluk sizleri tekrardan pençesine alacaktır bunu aklınızdan çıkartmamalısınız.

Hamilelikte Uyku Düzeni Nasıl OlmalıdırUykusuzluğun bu seferki sebebi ise içinizde sürekli olarak büyüyen bir bebeğin varlığıdır. Bebeğinizin devamlı bir şekilde büyümekte ve hem karnınız şişmekte hem de rahminiz genişlemektedir. Bu da ister istemez ideal ve rahat bir yatış pozisyonu bulamamanız anlamına gelecektir. Eskiden her türlü pozisyonda rahat bir şekilde uyuyabiliyor iken şimdi ise bunu mumla arar hale gelmiş olmak canınızı fazlasıyla sıkacaktır. Buna ek olarak her geçen gün biraz daha hassaslaşan göğüsleriniz ve büyümekte olan karnınız sebebiyle yüz üstü yatmakta tam anlamıyla bir işkenceye dönüşecektir. Bu gibi durumların önüne geçmek adına hamileliğin ilk haftalarında kendinizi yan yatmaya alıştırmanız akıllıca olacaktır.

Aynı şekilde uyku düzeninizi mümkün olduğunca oturtmaya çaba gösterin. Bünyenizin biyolojik saati uyku zamanının geldiğini fark edebilsin ve hemen o anda yatağınıza gidin. Eğer ki uykusuz kaldığınız bir gece geçiriyorsanız yatakta dönüp durmanın hiç bir şeye faydası olmayacaktır. Aksine vücudunuzu yatakta dönüp durmaya ve uyumamaya alıştırırsınız. Bu yüzden uyuyamadığınız gecelerde yatakta vakit kaybetmek yerine kalkıp ev içinde biraz gezinmek iyi bir çözüm olacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git