Hamilelikte Üstüne Görme Nedir?

Hamilelikte Üstüne Görme Nedir?
18 Ekim 2015 tarihinde eklendi.

Çoğu kadın hamile olduğunu bilmez ve bu sırada meydana gelen kanamayı adet kanaması zannedebilir. Buna üstüne görme denir ve kadınların bu konuda kafaları oldukça karışmaktadır.

Hamilelik döneminde adet kanamasına benzer bir kanama meydana gelmektedir. Hamile kalan kişinin bu durumu ayırt etmesi oldukça zordur. Tamamen hamileliğe bağlı bu kanama normal adet kanaması ile karıştırılmamalıdır. Bu kanamanın nedeni ise, kişi hamile kaldıktan sonra bebek rahim yatağında kendine yer yapmaya başlar ve genişleyen damarlar kanama meydana getirebilir. İstenen ya da istenmeyene her gebelik öncesi kanama düzeninin ve kanama şeklinin kontrol edinmesinde fayda görülmektedir. Gebelikte erken farkına varma son derece ciddi bir durumdur ve kişi düzensiz kanamaları adet kanaması şeklinde geçiştirmemelidir. Bunun için de iki kanamayı ayırt etmek son derece önemlidir.

Adet kanması ile üstüne görme arasındaki farklar

.Üstüne görme olayı bir adet kanaması değildir.

.Kanama, adet kanamasından farklı renkte ve yoğunluktadır.

.Adet kanından farklı olarak üstüne görme kanamasının rengi daha kahverengi ya da pembemsi bir renktir.

.Adet kanaması düzenli olarak gerçekleşirken, üstüne görme kanaması daha düzensizdir.

.Kanamanın meydana geldiği tarih, adet tarihinden farklılık gösterebilmektedir.

Üstüne görme belirtileri

.Stres ve sinirlilik hali

.Yorgunluk

.Ağrılı durumlar

.Kanamanın akışı ve renginin, adet kanından farklı olması

Üstüne görme ile ilgili olarak kadınların dikkat etmesi gereken en önemli husus ise en ufak bir hamilelik belirtisinde bir doktora başvurmalarıdır. Çünkü hamile olmayan bir kadın günlük yaşantısına devam edecektir ve bebeğe zarar verecek bazı davranışlarda bulunabilecektir. Örneğin, hamile iken ağrı kesici içmek bile bebeğe zarar verebilmektedir. Bu nedenle kişinin hamile olup olmadığını çok kısa sürede bilmesi gerekmektedir. Adet tarihinden önce ya da sonra belli belirsiz kanama meydana geliyorsa, kişi bazı şüphelere kapılmalı ve hamile olabileceğini düşünerek hareket etmelidir. Hamilelik sonrası meydana gelen ve üstüne görme olarak adlandırılan kanamanın gebelik açısından risk oluşturup oluşturmaması da ciddi bir konudur. Hamilelik sırasında meydana gelen bu kanama sonrası kişi tedirgin olabilir ve bu tedirginliği hamileliğe zarar verebilir. Bu nedenle bu kanamanın hamileliğe bir zararının olmadığı bilinmelidir. Tek dikkat edilmesi gereken kişinin iki kanamayı birbirinden kısa sürede ayırt etmesidir. Kişi hamile olduğunu ne kadar çabuk öğrenir ya da farkına varırsa bu hem kendisi hem de bebek için avantajlı bir durumdur. Hamileliğinin farkında olan kadın yasaklara daha çabuk uymaya ve beslenmesine de daha erkek dikkat etmeye başlayacaktır. Özellikle planlı hamileliklerde adet kanama renginden farklı bir kanama meydana gelmişse, bunun adet kanamasından farklı olduğunu kısa sürede anlamanız ve hamile olduğunuzu düşünmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Kanama Olmasının Nedenleri?

.Bebeğin rahme yerleşmesi ve damarlarda genişleme

.Düşük tehlikesi riski

.Enfeksiyon riski

.Rahimde yara bulunması

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git