Hamilelikte Spor Yapmak

Hamilelikte Spor Yapmak
2 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Kişilerin daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için spor yapmaları şarttır. Fakat kadınların hamilelik süreci içerisine girmeleri ile birlikte hayatlarını çok daha dikkatli bir şekilde sürdürmeleri gerekmektedir. Her hamile bayanın aklındaki soru hamilelik sürecinde spor yapmanın bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Uzman doktorlar hamilelikte spor yapmanın kontrol altında olması şartıyla bir zararının olmadığını bildirmektedirler. Fakat bu konuda bir doktora danışılması ve nasıl spor yapılacağı ile birlikte hangi sporun yapılması gerektiği konusunda bilinçlenilmelidir.

Hamilelik sürecinde daha fazla kilo almak istemeyen bayanlar, bu süreçte spor yapmak istemektedirler. Hamile kaldıktan sonra bir uzmana danışılarak uygun sporlar yapılabilinmektedir. Hamile bayanların spora başlamadan önce ve sporlarını tamamladıktan sonra kesinlikle bol su içmeleri gerekmektedir. Bu sayede spor esnasında ter ile kaybedilen sıvılar tekrar alınabilmekte ve bebeğe hiçbir zarar verilmemelidir. Hamile bayanların yürüyüş, yoga ve plates gibi sporları yapmaları çok daha uygun olacaktır. Spor ile birlikte kaybedilen ter içerisinde bulunan mineraller vücuttan atılmaktadır.

hamilelikte-sporBu nedenle de hamile bayanlar spor sonrasında soda içmeli ve bu mineralleri tekrardan vücutlarına almalılardır. Uzmanlar hamile bayanların, hamileliklerinin 3. Aydan sonra spora başlamaları gerektiğini vurgulamaktadırlar. 3 ay dolmadan yapılan sporlarda düşük gibi tehlikeler meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda hamileliğin 6. Ayından sonra sporun hafifletilmesini ve hatta bırakılmasını da önermektedirler. Hamilelerin spor yaparken giydiklerine de özen göstermeleri gerekmektedir.

Rahat kıyafetler giyilmesinin yanı sıra ayakkabı seçimine de dikkat edilmelidir. Son derece rahat ayakkabıların giyilmesi, denge kaybının olmaması için oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Hamilelik sürecinde genellikle spor salonlarında spor yapan bayanların, bu salonların yeterince iyi bir şekilde havalandırıldığını kontrol etmelidir. Salonlarda havasızlıktan oluşan mikroplar, bebeğe ve anneye zarar verebilmektedir.

Hamilelik sürecinde yapılan sporların amacının kesinlikle kilo vermeye yönelik olmaması gerekmektedir. Anne adayı düzenli ve uygun şartlarda spor yaptığında hamilelik süreci çok daha rahat geçebilirken aynı zamanda kendisini psikolojik olarak da çok daha iyi hissedebilmekte ve bu nedenle de uzman kontrolünde sporunu yapmaya devam etmelidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git