Hamilelikte Seks Yapılır mı?

Hamilelikte Seks Yapılır mı?
7 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelik döneminde eşlerin doğacak olan çocukları için endişelenmelerinden daha doğal bir durum yoktur. Çocuğa zarar vermek endişesi ile çoğu zaman eşler birbirlerine ilgi göstermezler, cinsel ilişkiden uzak dururlar. Bu aslında çok yanlış bir davranış şeklidir. Doktorlarında bugün onayladığı gibi hamileyken seks yapılır mı sorusunun cevabı evet olmalıdır. Hamilelik dönemi özellikle kadın açısından, daha fazla ilgi ve alakaya ihtiyaç duyduğu bir dönemdir, hamileliğin getirdiği bir takım fizyolojik değişiklikler kadının artık beğenilmeme duygusuna kapılmasına neden olur. Eşinin onu bu konuda rahatlatması böyle bir durum olmadığına ikna etmesi gerekir. Normal ve sorunsuz bir hamilelik söz konusu ise doğumun son üç haftasına kadar çiftlerin cinsel ilişkiye girmelerinde tıbben bir mahsur olmamakla birlikte aslında olay tamamen psikolojiktir. Hamilelik döneminde anne adayı zaman zaman, cinsel yönden çok istekli olabileceği gibi, bazen de artık eskisi gibi çekici olmadığı, eşinin onu beğenmeyeceği hissine kapılarak cinsel ilişkiden kaçar. Aynı şey erkek içinde geçerlidir, oda bebeğe zarar vermek endişesi ile bu ihtiyacını sınırlar veya dışarıda tatmin etmek gibi başka sorunlara yol açacak çarelere başvurur ki bu da çok yanlış bir davranış şeklidir.

Hamilelikte Seks Yapılır mıHamileyken seks yapılır mı demek, demek aslında çocuğuma zarar vermekten korkuyorum demekle aynı şeydir. Modern tıp bugün kesinlikle ispatlamıştır ki sorunlu hamilelikler dışında girilen cinsel ilişkinin çocuğa hiçbir etkisi yoktur. Çocuğun etkileneceği şey, cinsel ilişki sırasında annenin hormonlarına bağlı olarak, kalp ritmindeki değişikliklerdir. Anneyi yormayacak, ona eza vermeyecek şekilde, uygun pozisyonlarla girilecek ilişki, çiftlerin birbirleri ile bağını kuvvetlendirecek, aralarındaki yakınlaşma artacak buda mutluluğa dönüşecektir. Burada dikkat edilmesi gereken kadına eziyet vermemektir. Bunun dışında kadın ve erkeğin normal zamanlardaki gibi birbirlerine göstereceği ilgi ve alaka eşlerin daha çok yakınlaşmasını sağlar.

Hamile ile seks yapılır mı sorusuna hayır yapılmaz cevabının verileceği durumlarda vardır. Bu durumlar gebeliğin son üç ayında, erken doğum tehlikesi taşınan durumlarda, düşük ihtimali olan durumlarda, rahim ağzı yetmezliği gibi durumlarda ve çoklu hamilelik dönemlerinde hamile iken seks yapmak tehlikelere yol açabilir.

Bu gibi ekstra durumların dışında kalan normal bir hamilelik sürecinde, hamile iken seks yapılır mı, bebeğe zarar verir miyim gibi gereksiz kaygılar taşımanın anlamı yoktur. Bilakis eşler özellikle de erkek, eşine ilgi göstermeye devam etmeli son üç aya kadar başka bir sıkıntı yok ise,  eşi ile arasına cinsel ilişki konusunda bir sınırlama getirmemelidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git