Hamilelikte Şeker Yükleme Nedir?

Hamilelikte Şeker Yükleme Nedir?
6 Ekim 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelik döneminin 24. ve 28. Haftaları arasında anne adaylarına şeker yükleme ve şeker tarama testi yapılmaktadır. Şeker varlığını belirlemek için yapılan şeker tarama testi her anne adayına yapılabilir ve gerekli bir test iken, şeker yükleme işlemi sadece gerekli durumlarda şekeri olan anne adaylarına uygulanır. Hamilelikte şeker yükleme testi, şeker tarama testi sonucunda normal değerlerin üzerinde şeker bulunduran bireylerde şeker hastalığı olabileceği şüphesiyle yapılan test olarak bilinir. Testler yapılırken saat bazında takip edecek şekilde şekerli su içirilen anne adayına birer saat aralıkla 4 saat boyunca kan testi yapılır.

Bu testlerin bir tanesi pozitif çıkarsa şeker tanısı tam olarak konulamaz ve şüpheli gebelik tanısı ile testler tekrarlanır. Eğer en az 3 tanesinde pozitif şeker bulunduruyorsa bireyde şeker hastalığı mevcuttur ve şeker yüklemesi yapılır. Gebelik aşamasında anne karnındaki bebeğin glikoz ihtiyacının karşılanabilmesi için anne vücudundan bir takım salgılar oluşturulur. Bu aşamada anne kanında test yapıldığında şeker tarama testi pozitif çıkacak yani kanda yüksek şeker varlığı tespit edilecektir. Oysaki bu doğal bir durumdur ve anne salgıları normale döndüğünde şeker seviyesi de optimum düzeye gelecektir.

Kan şekeri olarak bilinen glikozun normal değerinden farklı çıkması sonucunda bireye şeker yüklemesi yapılır. Yapılan şeker yüklemesi yakın takip ile düzenli olarak kontrol edilmeli ve bebeğin gelişiminde bir bozukluğa yol açıp açmadığına bakılmalıdır. Bazı durumlarda düşük yapmaya neden olan şeker hastalığı anneden çocuğa kalıtsal bir hastalık olarak da taşınabilmektedir. Bu nedenle hastalık varlığının hamilelik öncesinde bilinmesi sayesinde bebeğin bu durumdan pay alamaması adına gerekli aşılar yapılabilmekte ve tedavi uygulanabilmektedir.

Gebelikte Şeker YüklemeGebelik sırasında annede şeker kontrolü sağlanamaz ise bebeğin normalden daha iri olması durumu ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucu olarak da bebeğin doğumda sıkıntı yaşaması ve ölümüne yol açabilecek sağlık problemlerinin ortaya çıkması söz konusudur. Hamilelikte şeker hastalığı çok ciddi bir durumdur ve muhakkaka takip altında tutulması gerekir. Hamilelikte şeker yükleme 24. Haftanın öncesinde yapılamamalıdır. Öncesinde yapılan yükleme sonucunda daha gelişimi belirli bir evreyi tamamlamamış olan bebeğin fazla glikoz olması durumu söz konusu olacaktır.

Fazla glikoz yüklemesi ile bebeğin kas ve kemik hastalıkları yaşamasına neden olabilir veya ileri yaşlarda kalp hastalıkları yaşamasına sebebiyet verebilirsiniz. Bir başka risk ise bebeğin doğumuyla birlikte şeker hastası bir birey olarak dünyaya gelmesi ve hayatı boyunca belirli bir rejim eşliğinde yaşaması durumudur.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git