Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme
1 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

Hamileliğiniz boyunca hem kendi sağlığınızı korumak hem de bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayarak dünyaya gelmesini istiyorsanız beslenmenize oldukça önem vermeli, yediklerinize dikkat etmelisiniz. Öncelikle hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren en az 3 – 6 aylık bir süre boyunca dengeli ve sağlıklı beslenmeye başlamalı böylece vücudunuzu ve psikolojinizi hamileliğe hazır olacak şekilde en sağlıklı hale getirmelisiniz. Hamile kalmadan önce eğer fazla kilonuz bulunuyorsa, mutlaka düzenli spor yaparak ve dengeli beslenerek fazla kilolarınızdan kurtulmalı ve ideal bir kiloya kavuşmalısınız. Böylece hamileliğiniz boyunca fazla kilolarınız sebebiyle karşılaşabileceğiniz problemleri ortadan kaldırarak, sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz. Fazla kilosu bulunan hamile kadınların hamilelik şekeri, albümin ve zehirlenme gibi sıkıntılar yaşaması çok daha yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle fazla kilolarınızı bir diyetisyen kontrolünde vermeniz hamileliğinizi daha rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Hamile kalmadan önce olduğu hamilelikte sağlıklı beslenme de son derece önemlidir. Hamileliğinizin ilk 12 haftasında maksimum 2 kg, sonraki aylarda ise ortalama olarak 1,5 – 2 kg almanız uygun olacaktır. Böylece hamileliğiniz boyunca toplamda 9 – 14 kilo almış olacaksınız ki, bu hem bebeğinizin sağlıklı gelişimi için hem de sizin için oldukça ideal bir rakamdır. Genellikle hamile kadınlar ilk 3 ay boyunca 4 – 5 kg alıp, daha sonraki aylarda diyet yaparak ideal kilolarını korumaya çalışmaktadır. Ancak bu oldukça yanlış bir hareket. Hamilelikte sağlıklı beslenme ile ilk aylardan itibaren ideal kilonuzu korumaya özen göstermelisiniz. Hamileliğiniz boyunca ortalama olarak 9 kg almak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça idealdir.

Hamileyken Sağlıklı BeslenmeHamilelikte sağlıklı beslenme için bol miktarda taze sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelisiniz. Tüm sebze ve meyveleri de mevsiminde tüketerek doğallıklarından emin olabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca kesinlikle aşırı şekerli ve tatlı hamur işi gıdalardan uzak durmalısınız. Mutlaka haftada en az 1 kez kırmızı et, 2 kez balık yemeli ve günde en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Her gün 2 bardak süt içmeli ya da yoğurt yemelisiniz. Çünkü hamileliğiniz boyunca ve daha sonra emzirme döneminizde vücudunuzda kalsiyum miktarı azalacaktır. Bu kalsiyum eksikliğini kapatmak için süt, yoğurt ve peynir gibi gıdaları sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Hamilelikte sağlıklı beslenme adına kesinlikle yememeniz gereken gıdalar da bulunmaktadır. Konserve ton balığı, hazır çorbalar, çiğ et ve yüksek miktarda cıva ve kurşun içeren uskumru, kalkan, palamut gibi dip balıklarından uzak durmalı tuz tüketiminizi azaltmalısınız.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git