Hamilelikte Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi.

Hamilelikte Reflü Belirtisi ve Tedavisi

 

Hamile kalmış bir bayanın yaşadığı mutluluğu tarih edecek kelime bulmak imkansızdır. Hamile kalmak ve anne olacağını bilmek çok özel bir duygudur. Bu müthiş hissin hamileliğin ilerlemesi ile birlikte yerini giderek kötü duygulara bırakması da olası bir durumdur. Bu durumlarda kendinizi yargılamamalısınız çünkü birçok anne adayı ile aynı duyguları paylaşıyorsunuz. Bir anne adayının pişmanlık yaşamasına sebebiyet verecek durumlardan birisi olarak hamilelik sürecinde baş gösteren reflüden bahsedilebilir. Reflü, hamilelik sokakta karşılaştığınız insanların çok büyük bir bölümünde görülen bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın temelinde ise progesteron hormonu yatmaktadır. Bu hormon, normal şartlarda kapalı durması gereken yemek borusu kapakçığını gevşetmekte ve bir nevi sızıntı oluşmasını sağlamaktadır. Bu gevşemiş olan kapakçık sebebiyle midede bulunan asitler yemek borusundan tekrar yukarıya doğru çıkmakta ve bu durum da şiddetli bir yanma hissi olarak kendisini göstermektedir.

Hamilelikte Reflü SorunuHamilelik boyunca progesteron hormonunun daha fazla salgılanması bu süreçte reflü hastalığının artış göstermesine sebep olmaktadır. Aynı zamanda her geçen gün biraz daha büyümekte olan minik yavrunuz da mideye baskı yapmakta ve sızıntının artmasına sebep olabilmektedir. Yani, içinizde büyümekte olan bu eşsiz güzellik farkında olmasa da aslında size ciddi bir sıkıntı çıkartmaktadır. Reflü hastalarında yemek borusunda yanma hissi, yenilen yemeklerin tekrardan ağza kadar çıkması, ağızda acı ve ekşi bir tat oluşması, ağızda koku oluşması ve hatta bazı anne adaylarında göğüs ve kalp sıkışması şeklinde kendini göstermektedir. Eğer bu belirtiler sizde de oluyorsa refü olduğunuzu söylemek mümkündür. Reflü tedavisi genel olarak ilaçla yapılmktadır. Çok nadir de olsa ileri bir reflünüz varsa endoskopi uygulanabilir. Fakat bu durum bebeğinize herhangi bir risk doğurmamaktadır. Reflü sıkıntısı çeken bayanların özellikle bu durumla uyurken karşılaşmaları halinde yapacakları tek şey vardır. O da mümkün merkebe başlarının, hatta imkanınız varsa göğsünüzün biraz daha yüksek bir konumda kalacak şekilde yatmanızdır. Bu sayede bir nebze de olsa reflü şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Ayrıca önemli bir uyarıda bulunmamız gerekiyor. Eğer ciddi bir reflü problemi yaşıyor ve bebek yapmayı düşünüyorsanız sizlere tavsiyemiz ilk olarak reflü ile ilgili bıçak altına yapmanız ve sonrasında bebek sahibi olmanız yönünde olacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git