Hamilelikte Nasıl Beslenmeli ?

Hamilelikte Nasıl Beslenmeli ?
1 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

Hamilelikte Nasıl Beslenmeli ?

Hamileliğini öğrenen anne adayı artık beslenmesine dikkat etmek zorundadır. Hamile olan anne artık iki canlı olduğu için kendiden çok dünyaya getireceği bebeği düşünmelidir. Ve karnındaki bebeğinin sağlığı için düzenli beslenmelidir. Hamilelikte beslenme şekillerini siz değerli anne adayları ile paylaşacağız.

Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyim ?

Hamilelikte öncelikle sağlıklı şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir.  En önemli faktörlerden biri olan kötü alışkanlıklardan vazgeçilmelidir. Sigara, alkol, uyuşturucu anne adayına zarar vereceği gibi anne karnındaki bebeğe de zarar verecektir.

Hamilelikte Sıvı Besinler

Hamilelik döneminizde su, taze sıkılmış meyve suları ve süt tüketilmelidir. Sıcak içeceklerden yine süt, çikolatalı süt, sıcak çikolata, salep gibi içecek türleri de tüketilebilir. Tüketilmesi zararlı olan içeceklerin en başında alkol gelmektedir, hamilelik döneminde kesinlikle alkol tüketilmemelidir. ayrıca son zamanlarda bir çok enerji içeceği türemiştir bu içeceklerde tüketilmemelidir. Tüm diyet içecekleri tüketmekten de kaçınılmalıdır. Bu tarz içecekler bebeğin beyin hücresi gelişimlerini etkileyeceği için sağlıklı dünyaya gelmesini engellemektedir. Günde bir kaç fincandan fazla bitki çayı içilmemelidir.

Hamilelikte İki Kişilik Yemek Doğrumu dur ?

Anne karnındaki bebeği olduğu içinde iki kişilik yemeye gayret eder, ancak bebek için günde alınan 300 kilokalori den fazlası bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden annenin fazla yemesi kilo almasına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde %15 oranında protein almak gerekmektedir.

Hamilelikte Kırmızı Et ile Beslenilmeli midir ?

Hamilelik döneminde et tüketmeyen anne adayları protein ve vitamin kaybı yaşayacakları için bu bebeklerinin sağlığında sorun oluşmasına neden olabilir. Kırmızı et hamilelik döneminde tüketilmelidir. Kırmızı et ile beslenen anne adayları daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmektedirler. Vejetaryen anneler sağlık sorunu yaşamakla karşı karşıya kalırlar. Kırmızı et Sebzeler ile yağsız şekilde tüketilmesi sağlıklı bir hamilelik dönemini de peşinde getirmektedir.

hamilelikte-beslenmeHamileler Hangi Besin Vitaminlerini Almalılar ?

Hamile olan anne adaylarının dikkat etmesi gereken ve almaları gereken vitaminlerin en başında Protein, Demir, Kalsiyum, Folik Asit (B9), B12 Vitamini, gibi bir çok vitamini almaları gerekmektedir. Bu vitaminleri taşıyan sebze meyve et ve süt ürünlerini sağlıklı ve taze şekilde tüketmeliler dir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git