Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma Ne Zaman Başlar?
4 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Bir bayanın ömrü boyunca hem korku, hem mutluluk, hem heyecan, hem endişe hem de gelecek kaygısı gibi birbirinden çok farklı duyguları bir arada yaşayacağı tek bir an vardır. O anda hamile olduğunu ve tahminen 9 ay içerisinde minik bir meleği dünyaya getireceğini öğrendiği andır. Son derece eşsiz ve unutulmaz bu an büyük bir sevinç ve mutluluk oluşturacaktır. Fakat bu sevinç ve mutluluk gebeliğin 6. haftasına gelindiğinde yerini sinir, öfke ve pişmanlığa bırakabilir. Durumu biraz abarttığımızı düşünüyorsanız eğer, bulantı ve kusma olaylarını bizzat yaşadığınızda ne demek istediğimizi daha net bir şekilde anlayacaksınız.

Hamile olan bayanların neredeyse hepsinde görülen bir durum olan bulantı ve kusma birçok bayan için çileli bir süreç olarak gösterilebilir. Hamileliğinizin en erken 6. haftasında başlayan bulantı durumu kimi zaman daha geç dönemlerde de başınıza gelebilir. Çok nadir de olsa bazı bayanlar bebeğini kucağına aldığı güne kadar geçen süre de hiç bir şekilde bulantı ve kusma şikayetleri çekmiyor. Eğer o az sayıdaki şanslı bayandan birisi değilseniz hamile kaldıktan 6 hafta sonra önce sabahları baş gösteren bir bulantı ile uyanabilirsiniz.

Hamilelikte Kusma Ne Zaman BaşlarZaman içerisinde bulantının şiddeti de artacaktır bundan emin olabilirsiniz. Genellikle sabah görülüyor olması sebebiyle İngilizler tarafından “sabah hastalığı” olarak da adlandırılmaktadır. Bulantıyı takiben kusmalar başladığında ise işte tam da o anlarda hamile kaldığınız için kendinize kızabilirsiniz. Bu durumu yadırgamayın çünkü bir çok anne adayının aynı duyguları paylaştığından emin olabilirsiniz.

Bulantının önüne geçebilmek adına sabahları kalktığınızda ilk iş olarak tuzlu kraker ya da bisküvi yemek işe yarayabilir. Fakat hiç bir şekilde bu bulantının ve kusmanın önüne geçebilmek mümkün olmayacaktır. Yani bir an önce kendinizi bu duruma hazırlasanız iyi edersiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git