Hamilelikte Lohusalık

Hamilelikte Lohusalık
2 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Anne ya da baba olmak her çiftin en büyük hayallerinden birisidir. Sevdiği adam veya kadın ile evlenen kişiler uygun zaman ve koşullarda bir bebek sahibi olmak istemekte ve bu istek doğrultusunda gerekli yöntemleri denemeye devam etmektedir. Doğru yollar ile hamile kalan ve bunu öğrenen çiftler için hayatlarını tamamen değiştirmeleri gereken hamilelik süreci, oldukça keyifli olan fakat bir o kadar da zorlu bir süreçtir.

Anne adayının hamile olduğunu öğrendiği ilk andan bebeğini kucağına alacağı son ana kadar son derece dikkatli ve temkinli olması gerekmektedir. Doktoru tarafından belirlenen periyotlarda kontrolünü yaptırmalı ve bu kontroller eşliğinde bebeğini dünyaya getireceği günü beklemelidir. Anne adayları kadar baba adaylarının da bu süreçte eşinin yanında olması ve hayatlarını bebek için uygun koşullara çevirmesi gerekmektedir. Anne adayının hamilelik sürecinden sonrada dikkat etmesi gereken ve bebeğinin sağlığı için son derece önemli olan bir diğer dönem ise lohusalık dönemidir. Hamilelikte lohusalık, her kadında farklı etkiler göstermektedir. Bebeğini dünyaya getiren ve hayatı artık tamamen değişen annelerin doğum sonrasında yaşadıkları lohusalık dönemlerinde de oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Lohusalık döneminde hem ruhsal hem de bedensel değişiklikler meydana gelebilmektedir.Hamilelikte Lohusalık Nedir Hamilelik dönemi ve de doğum sırasında yaşanan her türlü durum anne de yorgunluk ve halsizlik gibi durumlara sebep olabilmektedir. Rahim kasılmaları annenin doğum sonrasında yaşadığı en sık lohusalık durumlarından birisidir. Hamilelikte lohusalık belirtileri arasında en sık rastlanan rahimde kasılmalar doğum sırasında açılan rahmin tekrar eski haline alması sırasında ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de bebeğin emzirilmesi sırasında artan bu kasılmalar birkaç gün içerisinde geçen sancılardır. Hamilelikte lohusalık döneminin diğer bir belirtisi ise annede meydana gelen kanamalardır. Löşi adı verilen ve pembemsi bir renge sahip olan bu akıntılar ortalama olarak 4 ya da 6 hafta içerisinde yok olmaktadır. Hamilelik sürecinde oldukça sık bir şekilde görülen hemoroit gibi durumlardan dolayı kadınların bu bölgelerinde hassasiyet meydana gelmektedir. Hamilelikte lohusalık döneminde olan kadınların kabız olmamaya özen göstermesi ve bu nedenle de beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Her kadında farklı bir şekilde gözlemlenen hamilelikte lohusalık dönemi yine bir doktor kontrolü altında daha sakin bir şekilde geçirtilebilmektedir. Hastanelerde doktor ya da hemşireler anne ve baba adaylarına doğum sonrasındaki lohusalık süreci hakkında bilgi vermekte ve annenin daha rahat bir lohusalık dönemi geçirmesini sağlamaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git