Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?
3 Temmuz 2015 tarihinde eklendi.

Hamilelik her anne adayı için önemli bir dönemdir. Bu dönemde birçok etken fiziksel olarak kadınlara etki eder. Hamilelik süresince ortaya çıkacak durumların elbette nedenleri de vardır. Hamilelikte kaşıntı olur mu sorusunun cevabı da aranmakta ve merak edilmektedir.

Hamilelikte belli bölgelerde ya da her yerde olabilen kaşıntıların ciddi bir sonucu yoktur. Ne anne adayı için ne de bebek için olumsuz bir belirtisi olmamaktadır. Ancak bazı özel durumlar sebebi ile de kaşıntılar meydana gelebilir. Hamilelikte kaşıntı olur mu konusu için telaş yapılmasına gerek yoktur. Gebelik dönemi boyunca kadın vücudu daha hareketlidir. Bu nedenle terleme de daha fazla görülür. Deride dökülmeler ve kaşıntılar da meydana gelebilir. Aşırı dökülme ve kaşıntılar deri mantarı oluşumunu beraberinde getirebilir.

Vajina etrafında kaşıntı olması bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Farklı bir cilt hastalığına bağlı olarak da kaşıntılar meydana gelebilir. Sadece hamile kadınların değil herkesin dikkat edeceği noktalar ile bu kaşıntılar engellenebilir. Sıcak su ile yıkanmak kaşıntıları arttıracaktır. Bu nedenle her zaman ılık su ile banyo yapılması gerekir. Kimyasal içerikten uzak olarak üretilen şampuan ve temizlik malzemeleri tercih edilmelidir. Bu maddeler de yan etki olarak kaşıntılara sebep verebilirler. Gebelik döneminin son 3 aylık sürecinde, karın kısmında da kaşıntılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ciddi bir sebep ile ortaya çıkmamakla birlikte, tanısını en doğru şekilde cilt uzmanları koyabilir. Kendiliğinden yok olan bu durum için merhemler ve kremler kullanılabilir. Anne adayları ve bebekler açısından ciddi bir rahatsızlık meydana getirmez. Endişe edilmesine hiç gerek yoktur. Bu tür durumlar için her zaman kaşıntı giderecek yöntemler uygulanmalıdır. Kaşınan bölge tahriş olmaması açısından çok sık ve sert şekilde yıkanmamalıdır. Vücut sağlığına ve temizliğine çok dikkat edilmesi de gerekir.

Hamilelikte kaşıntı olur mu sorusu normaldir ancak telaş yapılması gereksizdir. Sıcak havalarda da hamilelik esnasında kaşıntılar olması çok normaldir. Kaşıntı ve deri dökülmesi gibi durumlar hamilelik döneminde bile olunsa cilt doktorları ile birlikte çözüme kavuşturulmalıdır.

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur? ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. ulya dedi ki:

    Doktor merhaba,ben 25haftalik hamileyim son gunlerde bebeyimin tepkilerini hiss edemiyorum,acaba nedendir? Birde belimde asagi agrilarim var en cok haraketde olan zaman oluyor,onceden tesekkurler

    1. Jinekolog dedi ki:

      Doktora başvurmanızı kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Sayfa başına git