Hamilelikte Karın Kaşıntısı Nedenleri?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Nedenleri?
14 Ekim 2015 tarihinde eklendi.

Hamilelik döneminde bayanlar fiziksel açıdan büyük değişimlere uğrarlar. Bu değişimleri vücut, kaldırabilecek düzeyde olsa da yan etkileri kaçınılmazdır. Hamilelik döneminde her bayanda görülmeyen durumlar olabilir. Bu durumlarda bayanlar için uzman kişiler çeşitli önerilerde bulunurken bayanların bu durumları diğer hamile bayanlarla karşılaştırmamaları gerekir. Çünkü her bayanın vücut yapısı ve genetiği farklı olduğundan vücudun hamileliğe gösterdiği reaksiyon da farklıdır. Bu aşamada bayanların uzman kişilerden görüş almaları ve sıklıkla muayene olmaları gerekmektedir. Çok basit görünün sorunlar dahi bebeğe ya da anneye zarar verebilir. Bu sebeple bayanlar sorunu kendilerin çözmek yerine uzmanlara gözükmelidirler.

Hamilelik döneminde yaşanan kaşıntı problemi bayanlarda oldukça yaygın görülmektedir. Bilimsel açıdan bakıldığında bayanların bu dönemde karın ve göğüs bölgeleri büyürken deri büyümez. İnsan derisi esneyebilme özelliğine sahiptir ancak bu esneme özelliğinin de bir limiti bulunmaktadır. Eğer derinin esneme kapasitesini zorlayacak düzeyde bir büyüme gerçekleşirse de bu kaşınmalara sebep olabilir. Hamilelikte karın kaşıntısı genellikle 23. hafta sonrasında başlamaktadır. Bu hafta geçildiğinde birçok anne adayı, doktorlarına bu sorun sebebiyle başvurmaktadır. Bu kaşınmaların genel sebebi gerilmenin fazla olmasıdır ancak nem kaybı da bu kaşıntılarda etkilidir. Hamilelikte karın kaşıntısı kişilere göre farklılık gösterebilir. Bazı bayanlarda çok daha yoğun bir biçimde görülürken bazı bayanlarda acı hissine de sebep olabilir. Bu sebeple anne adaylarının ilk kaşıntı hissinden sonra doktorlarına görünmeleri ve durumu açıklamaları gerekir.

Karın kaşıntısının sebebi hormonal değişiklikler de olabilir. Östrojen hormonundaki artış, genel olarak ellerde, ayaklarda, genital bölgede ve karında kaşınmalara sebep olabilir. Ancak bu hormonal kaşıntılar genellikle vücudun birçok bölgesinde kaşınmaya sebep olmaktadır. Eğer yalnızca bölgesel bir kaşınma söz konusu ise sorun hormonal düzensizlik değildir. Diğer bir seçenek olarak egzamanın hamilelik döneminde kötüleşmesi gösterilebilir. Egzama problemi bulunan bayanlar bu dönemlerde çok daha dikkatli olmalıdır. Aksi halde hastalık daha kötü bir hal alarak anne ve çocuk için tehlike yaratabilir. Son dönemde gebelik intrahepatik kolestazı da oldukça yaygın görülen problemler arasında yer almaktadır. Bir karaciğer problemi olan gebelik intrahepatik kolestazı ile alakalı bir durum olabilir. Safra suyu, karaciğere olması gerektiği şekilde akmadığında, safra suyunun yapısında bulunan tuz birikir. Bu tuz birikmesi de kaşıntıya sebep olabilir.Genellikle ilk olarak ev ve ayaklarda kaşıntıya sebep olan bir sorun olsa da kısa sürede vücuda yayılarak karında kaşıntıya da sebep olabilir.

Hamilelikte karın kaşıntısı birçok farklı yöntem ile tedavi edilebilir. Bu yöntemler genellikle bayanların kendilerinin evde uygulayabileceği doğal yöntemlerdir. İlk olarak nemlendiricilerin kullanılması kaşınma probleminin ortadan kalkmasında etkilidir. Bunun yanında bol su tüketimi ve yulaf ezmesi banyosu da uzmanlar tarafından hamile bayanlara önerilmektedir. Bunlar kaşıntıya sebep olan sorunları ortadan kaldıran çözümlerdir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git