Hamilelikte İlaç Kullanımı Hakkında Bilgiler

Hamilelikte İlaç Kullanımı Hakkında Bilgiler
12 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelik döneminde, kadınlar hamilelik sırasında meydana gelen rahatsızlıklar ya da daha önceki dönemlerde oluşmuş olan hastalıklar sebebiyle yakınmalara sahip olabilir ve bu nedenle ilaç kullanmak zorunda kalabilirler. Hamilelik döneminde anne adayları her ne kadar bebeklerinin sağlıklı gelişimini engelleyebileceği endişesi ile ilaç kullanmak istemeseler de, gerekli olduğu takdirde tıbbi imkanlardan yararlanmalı ve şikayetlerinden kurtulmak, hastalıklarının tedavi edilebilmesi için ilaç kullanmalıdırlar. Yine de hamilelikte ilaç kullanımı belirli kıstaslarla sınırlandırılmıştır. Anne adaylarının bu kıstaslara uyarak kullandığı ilaçlar, bebeklerin gelişimine herhangi bir şekilde zarar vermemekte, sağlığını etkilememektedir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta gerçekten tıbbi bir müdahale gerektirmeyen durumlarda ilaç kullanılmamasıdır. İlaç kullanımının gerekli görüldüğü durumlarda da mutlaka hekime danışılmalı ve hekim kontrolünde ilaç kullanımına başlanmalıdır. Gebelik döneminde yaşanabilecek her tıbbi durum için kullanılabilecek bir ilaç bulunmaktadır ve bu konuda en iyi ilaç önerisi hekim tarafından yapılacaktır. Bu nedenle hekiminizin bilgisi ve önerisi dışında kendi kendinize bir tedavi uygulamamalı, ilaç kullanmamalısınız.

Kadınların en son adet gördükleri tarihten itibaren 31. gün ve 71. gün arasında bebeğin organ teşekkülünün meydana geldiği tarihtir. Bu dönem teratrojen dönem olarak adlandırılır. Bu dönem içerisinde çok acil tıbbi durumlar haricinde ilaç kullanmak bebekte anomaliler meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle genellikle teratrojen döneminde hamilelikte ilaç kullanımı tavsiye edilmemektedir. 31. Günden önce kullanılan ilaçlarda da ya hep ya hiç düşüncesi bulunmaktadır. Yani alınan ilaçlar bebeği ya hiç etkilememekte ya da düşük yapılmasına sebep olmaktadır.

Hamilelikte İlaç Kullanımı Hakkında BilgilerGebelik sırasında fark edilmeden ilaç kullanıldığında ya da mecburi bir durum sebebiyle ilaç kullanıldığında mutlaka hekime danışılması ve ilaçların kategorilerine göre uygun olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir. İlaçlar içeriklerine göre gebelikte kullanımının ne kadar uygun olduğuna dair kategoriler ayrılmıştır. Doktorunuz, rahatsızlığınıza göre ilaçların kategorisini inceleyecek ve size uygun bir kategoride olan ilacı kullanmanızı tavsiye edecektir. Bu nedenle kesinlikle hekiminize danışmadan ve onayını almadan hamileliğiniz boyunca ilaç kullanmamalısınız.

Hamilelikte ilaç kullanımı için A kategorisinde bulunan ilaçların fetüse kesinlikle zarar vermediği, B kategorisinde bulunan ilaçların insanlarda fetüs üzerinde bir çalışma yapılmadığı ancak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda fetüse zarar vermediği tespit edilmiştir. C kategorisinde bulunan ilaçlarda hayvanlar üzerinde olumsuz bir etkiye rastlanmadığı ancak insanlar üzerinde bir çalışma yapılmadığı belirtilmektedir. D kategorisindeki ilaçlar, fetüse zarar verebilmekte ancak annenin hayatını tehdit eden bir durum olduğunda kullanılmaktadır. X kategorisindeki ilaçların ise hamilelik döneminde yararından çok zararı olacaktır. Bu nedenle kesinlikle kullanılmamalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git