Hamilelikte Hurma Neden Yenir?

Hamilelikte Hurma Neden Yenir?
12 Kasım 2014 tarihinde eklendi.

Kura’nı Kerim’de de ne kadar faydalı olduğu anlatılan sayılı meyvelerden hurma; hem doğum öncesi hem de doğum sonrası tüketilebilir.

Gebelik öncesi ve ilk 3 ay kullanılması tavsiye edilen folik asit B9 vitamini içermektedir. Hekimlerin folik asit kullanılmasını istemesinin sebebi; kan hücresi yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemi olması dolayısıyla istenmektedir. Özellikle gebe kalındıktan sonra vücudun folik aside ihtiyacı artmaktadır. Folik asit eksikliği olduğunda kansızlık gibi problemler anne ve bebeği bekleyebilir. Folik asidi doğal yollarla karşılamak isteyen anneler hurma tüketimi gerçekleştirebilir tabi bu abartı bir biçimde olmamalıdır ya da düşük tehlikesi olan anne adayları mutlaka doktorlarıyla görüşmelidirler.

Hamilelikte-Yas-HurmaAyrıca hurmada potasyum da bulunmaktadır bu da hamilelikte meydana gelen bulantı ya da fiziksel yorgunluk gibi sorunların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca gebelikte sıklıkla rastlanılan hastalıklar arasında demir eksikliği gelmektedir hurmada bulunan demir sayesinde bebek gelişimi için oldukça önemli olan kandaki alyuvarlar dengesi korunmuş olur. Hamilelikte ihtiyaç duyulan vitaminler arasında A vitamini de bulunmaktadır. A vitamini eksikliğiyle; görme gücü, vücut direnci azalır, dişler ve kemikler güçsüzleşir. Bu rahatsızlıkların önlenmesi yine hurma sayesinde gerçekleşmektedir. Rahat gebelik dönemi için ve rahat doğum için ihtiyacı fazlasıyla karşılayan etkili bir besin olduğu araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

hamilelikte-hurmaDoğumu kolaylaştırma etkisi; oksitosin barındırması nedeniyle gerçekleşmektedir. Yani zarar değil fayda sağladığı bilinmektedir. Doğum sonrası yenildiğinde anne sütünü artırdığı bilgisi de verilebilir. Doğum yaptıktan sonra ise, yeni anneler meyve şekeri yiyecekler tüketmek zorundalar bunun sebebi; anne zayıf düştüğü için vücudunun canlılığına ve dirençli hale kavuşması gerekir bu da cennet nimeti tarafından gerçekleşebilmektedir.

Kuran’da Allah’ın Hz. Meryem’e hamilelik döneminde hurma ile beslenmesini vahiy ettiği bildirilmektedir. İnsan için tek başına besin kaynağı olan hurma Hz. Peygamber’in Hz. Âişe’ye hitaben “Ey Âişe! Evinde hurma olanlar aç kalmaz.” dediği unutulmamalıdır.

Kısacası hamilelikte hurma yemenin faydaları oldukça fazladır fakat her yararlı şey gibi o da aşırı tüketildiğinde zarar verebilir tüketimine dikkat edilerek ya da içinizin rahat etmesi açısından hekiminiz ile konuşarak cennet nimeti olan hurma tüketilebilir.

Hamilelikte Hurma Neden Yenir? ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. Cebrail dedi ki:

    Merhaba eşim 9 haftalık hamile aşırı derecede cennet hurması istiyo bebeğe zararı olur mu lütfen cevap verir misiniz

    1. Jinekolog dedi ki:

      Herhangi bir zararı olacağını düşünmüyoruz, aşırıya kaçmadan yenebilir. Aksine hurma vitamin bakımından iyi bir besin türüdür.

Sayfa başına git