Hamilelikte Hipertansiyon

Hamilelikte Hipertansiyon
25 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hipertansiyon, tansiyonun normal seviyesinin üzerinde seyretmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktı ve bu rahatsızlığın kontrol altında tutulabilmesi için belirli yöntemler vardır. Bu yöntemler sayesinde hipertansiyon hastası kişiler beslenme ve yaşam koşullarına dikkat ederek, stresten uzak durarak rahatsızlığı dizginleyebilmektedir. Normal bir insan bünyesi için çok zararlı olabilen bu durum hamilelik sırasında nüksettiğinde bebeğin gelişimini etkilememesi için gerekli tedavi uygulanmalı ve bireyin kendine dikkat etmesi sağlanmalıdır. Hamilelikte hipertansiyon, sonradan gelişebileceği gibi kişinin önceden var olan rahatsızlığı ile de nüksedebilir.

Tansiyon yükselmesi durumunda kalp atışı ve vücuda oksijen alımı değişmeye başlar. Bunun bir sonucu olarak da kişinin kanındaki oksijen kapasitesinde azalmalar meydana gelir. Hamilelikte hipertansiyon durumu söz konusu olduğunda bebeğin ve annenin oksijen alımında azalma olacağından solunum fonksiyonları olumsuz etkilenir. Bu durumda anne sol tarafına yatacak biçimde dinlenmeli ve kesinlikle ayakta bir pozisyonda kalmamalıdır. Solunum sonucunda vücuda alınan oksijen miktarı enerji üretimi ile doğrudan ilişkilidir. Oksijen sıkıntısı yaşayan anne enerji üretemeyeceği için dinlenebileceği bir pozisyonda olmalıdır.

Stresi yoğun bir hayat yaşamak, gergin bir hamilelik dönemi yaşamanıza neden olabilir. Stres oluşumu vücuttaki tansiyonu tetikler ve yükseltir. Yüksek tansiyon hastalarının buna bağlı olarak farklı rahatsızlıklar yaşamaları olasıdır. Tüm bunların oluşmasını engelleyebilmek adına gebelik döneminde olan bir annenin stres faktörünü hayatından çıkarması ve rahat bir hamilelik dönemine girmesi gerekmektedir. Annenin rahatlığı bebeğe yansıyacak ve hem fiziksel hem de ruhsal gelişimi için olumlu adımlar atılmasını sağlayacaktır.

Hamilelikte Hipertansiyon NedirHamilelikte hipertansiyon durumunu kontrol altında tutabilmek adına anne adayı, her gün kilosunu kontrol etmeli ve haftalık olarak tansiyon ölçümü yapmalıdır. Hipertansiyon önceden var ise anne olmadan evvel bir iç hastalıkları uzmanına danışmak ve tehlikeli bir hamilelik sürecine girmeden çocuk sahibi olabilmenin koşullarını öğrenmek gerekmektedir. Hipertansiyon ciddi bir rahatsızlıktır ve ilaçlar ile kontrolü sağlanır. Gün içerisinde sabahları aç karnına alınan ilaç ile tansiyonun optimum düzeyde kalması sağlanır.

Hamilelik döneminde tansiyon ilaçları kullanımı bebeğe zarar verebileceğinden tansiyon hastası olan bireylerin doktor kontrolünde riskten uzak bir hamilelik geçirmesi gerekmektedir. Eğer durumda bir anormallik varsa ya ad bir ihtimal bebeğin sağlığı tehlikede olacaksa doktor tarafından hamilelik süreci tekrar değerlendirilir ve anne adayı ile riskli durumlar görüşülür. Tansiyon belirtisi olan baş dönemsi, gözde kararma, karaciğerde ağrı durumları söz konusu olduğunda anne adayının ilgili doktora danışması gereklidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git