Hamilelikte Göbek Deliğinde Şişlik ve Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte Göbek Deliğinde Şişlik ve Ağrı Neden Olur?
9 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Hamilelik ilerledikçe bebek rahimde gelişerek büyür ve annenin de karnı şişmeye başlar. Bebek artık anne rahmindeki gelişimini tamamlamaya yakın olduğundan doğumun gerçekleşeceğinin işaret olarak anne karnının şişmesi ile birlikte göbek deliğinde ağrılar meydana gelebilir. Bu şişlikler hamileliğin son evrelerine gelinmesinden kaynaklı, karın içi basıncın artmasına ve göbek deliğinin dışa doğru çıkıntı halini almasına ya da ağrıya neden olabilir.

Hamileliğin getirdiği mutlulukla birlikte gelen bu sıkıntılar normal şekilde seyrettiği takdirde korkulacak bir durum teşkil etmemektedir. Şişliklerin yanında karın iç basıncının artması nedeniyle annenin derisi iyice gerilir ve bu durum bazen çatlaklara da neden olabilir. Ağrıların azalması, çatlakların da iyileşmesine yardımcı olabilmek için anne adaylarının bol bol sıvı tüketmeleri ve buna destek olarak nemlendirici kremler kullanmaları rahatlamalarına yardımcı olacaktır. Rahmin genişlemesinden dolayı ortaya çıkan bu ağrılar göbek deliğinin hassaslaşmasına da neden olur. Bu ağrılar hamile kadınları en çok dik oturur vaziyette rahatsız eder. Bazen de hamilelik kaynaklı bu hassas olan karın derisini kıyafetler de tahriş edebilir. Bu hassasiyeti en aza indirgemek için, karnınıza, parmak uçlarınızla dairesel hareketler çizerek hafif hafif masaj uygulamalısınız. Karın bölgesini geniş bir bandajla çevreleyerek, kıyafetlerle temas halinde ortaya çıkabilecek tahrişleri engellemeniz mümkündür. Doğum gerçekleştikten sonra ise göbek deliğinin etrafındaki şişlikler ve ağrılar zamanla kaybolur ve bu sorun zamanla karnın eski halini almasıyla birlikte ortadan kalkar. Fakat bu belirtiler kesilmez ve beraberinde iştahsızlığa da getirirse o zaman göbek fıtığının şüphesi olabileceğinden doktor kontrolüne başvurulması gerekmektedir.

Göbek fıtığı hamilelik sırasında göbek deliğinin şişmesi yüzünden daha sık ortaya çıkan fıtık boğulması denilen ciddi bir hastalıktır. Hamilelik sırasında rahmin genişlemesi ve iç karın basıncının artması göbek fıtığı oluşmasını kolaylaştırmaktadır. Çocuklarda da görülen göbek fıtığı hamilelik dışında bazı nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu nedenler;

  • Kronik seyreden kabızlık,
  • Şiddetli öksürük,
  • Aşırı kilo alımı,
  • Hızlı kilo alıp verme,
  • Ani eğilme ve kalkma,
  • Isınmadan desteksiz ağır sporlar yapma,
  • Sigara ve alkol kullanımı,

Yukarıdaki belirtiler fark edildiği takdirde hemen muayene edilmeli ve fıtık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Muayene sonucunda eğer göbek fıtığı teşhisi koyulursa, görüntüleme cihazları yardımıyla fıtığın ne boyutta olduğu ve nereye konumlandığı belirlenmektedir. Tedavisi ise eskiden uygulanan gerilimli dikiş yöntemi fıtığın %15’lik bir oranla tekrarlanmasına neden olduğu için artık açık ameliyat ve laparoskopi(sentetik ürünler kullanılarak fıtığın oluşturduğu açıklığın kapatılması) ile tekrarlama oranı %1’e kadar düşmektedir. Özellikle bu yöntemle tedavi olan hastalar ağrıdan kurtulmakta ve rahat etmektedir. Yöntemin avantajları ise, hastada alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermemesi, vücudun yabancı cisim olarak algılayıp reaksiyon yapmasını engellemesi ve gerilmeye karşı dayanıklı olması gösterilmekte.

Laparoskopi, hastayı hem çabuk iyileştiren hem de eski yaşantısına ağrısız bir şekilde dönmesini sağlayan etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca bu tedavi tek tip olmamakla birlikte kişiye özel olarak uygulanmakta ve diğer yöntemlere göre çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşıldığı da kanıtlanmıştır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git