Hamilelikte (Gebelikte) Vajinal Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte (Gebelikte) Vajinal Akıntı Neden Olur?
19 Haziran 2015 tarihinde eklendi.

Gebelik döneminde birçok etki kadının başına gelir. Bu yoğun ve zor süreçte her belirtinin bir sebebi vardır. Hamilelikte vajinal akıntı da ortaya çıkan diğer durumlar arasındadır.

Hamilelik döneminde akıntı olması ciddi bir problemin belirtisi değildir. Herhangi bir sağlık sorununu işaret etmemekle birlikte en iyi şekilde jinekolog tarafından tanı koyulabilir. Bazı mantar ve enfeksiyonlara bağlı olarak da vajinal akıntı meydana gelebilir. Akıntının rengi ve kokusu ile genel olarak tanılar koyulabilir. Fizyolojik olarak olan akıntılar en genel itibari ile ortaya çıkanlardır. Şeffaf ve az şekilde kendisini gösterir. Ağır ve çok bir koku yaymaz. Hafif bir kokuya sahiptir. Daha sonradan ağır bir kokuya ve renk olarak da koyulaşmaya giderse doktorlar yeniden bakarlar.

Gebelikte (Hamillikte) vajinal akıntı en genel olarak bu şekilde seyir eder. Mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak da akıntılar olabilir. Bu akıntılar daha koyu renge ve ağır kokuya sahiptir ve genelde kaşıntı ile deri dökülmesine de sebep olurlar. Bu gibi durumlarda müdahale edilmesi ve doktor kontrolünde olunması şarttır. Vajinal enfeksiyonların önüne geçilmesinde erken teşhis çok önemlidir. Bakteri sebebi ile de akıntılar meydana gelir. Cinsel yol ile bulaşan bu durumda, kadınlarda yine koyu renkte ve kokulu akıntılar oluşabilir. Mantar yolu ile oluşan enfeksiyonlar bebeğe zarar vermeyecektir ancak bakteri oluşumunda aynı durum söylenemez. Bakterilerin bebeğe ulaşmasının engellenmesi için zamanında doktora gidilmeli ve müdahale edilmelidir.

Hamilelikte vajinal akıntı birçok nedenden ortaya çıkabilir ve çok ciddi zararları olmasa da doktora gidilmesi en doğrusu olacaktır. Vajina temizliğine çok dikkat edilmesi ve su ile temizlenmemesi gerekir. Akıntı pedi kullanılabilir ve sık olarak iç çamaşırı değiştirilmesi de uygulanmalıdır. Kimyasal içerikli deterjanlar ile iç çamaşırları yıkanmamalıdır. Sadece pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Deodorant, parfüm gibi malzemeler de kullanılmamalıdır. Kokuyu engellemek için uygulanan bu yöntemler çok sağlıksızdır ve daha çok enfeksiyon oluşmasına sebep olur.

Gebelikte vajinal akıntı için doktora gidilmeli ve gereken önlemler alınmalıdır. Hem anne adayı hem de bebek için ciddi bir durum söz konusu olmadığı için telaşa da gerek yoktur.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git