Hamilelikte (Gebelikte) Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte (Gebelikte) Karın Ağrısı Nasıl Geçer?
19 Haziran 2015 tarihinde eklendi.

Gebelik gerçekten her kadın için zor bir süreç içerir. Hamilelikte birçok etken kadını bulur ve dönem dönem zor zamanlar geçirilmesine de neden olabilir. Karın ağrısı da çok fazla meydana gelen etkenlerden birisidir. Hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer sorusu da sık sık sorulur.

Bebeğin oluşumu ve konumundan dolayı sık sık karın ağrıları ve spazmlar meydana gelebilir. Anne adayları endişe etmemeli ve geçmesini beklerken dinlenmelidir. Sindirim sisteminden kaynaklı olarak da karın ağrıları kendisini gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda da geçici olduğunu bilmek yeterli olacaktır. Anne adaylarının yaşadığı karın ağrılarının ciddi problemler teşkil ettiğini söylemeye gerek yoktur. Yine de önlemlerin alınması ve dikkat edilmesi de olumsuz bir sonuç oluşumunun önüne geçmek için her zaman gereklidir. 14 ile 26 hafta arası zaman diliminde yuvarlak bağ ağrısı adlı karın ağrıları meydana gelebilir. Rahmin büyümesi ve gelişmesi ile pozisyonlara göre ağrılar artar. Yatış ya da oturuş şekline dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer sorusu bu haftalarda daha sık sorulacaktır. Nadir de olsa midedeki ciddi problemlerden ötürü de karın ağrısı olabilir. Bu gibi durumlarda ağrı uzun süre boyunca geçmediyse, doktora gidilmesinde fayda vardır. Ertelenmemesi ve dikkat edilmesi her zaman gereklidir. Kasılmalar da karın ağrısı şeklinde kendisini gösterir. Yalancı kasılmalar ve gerçek kasılmalar olarak da ikiye ayrılır. Gebelik dönemindeki bir kadın kasılma sırasında günlük işlerine devam edebiliyorsa, bu kasılmalar yalancı kasılmalardan dır.

Eğer nefes kesecek derecede kasılmalar oluyorsa bunlar gerçek kasılmalardır ve anne adaylarına zor anlar yaşatabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, bebeğin plasentadan erken ayrılması, mide enfeksiyonları, dış gebelik ve düşük olması gibi durumlarda da belirtiler arasında karın ağrıları da geçer. Bol su içmek, beli kasacak ani hareketlerden kaçınmak, kasılmalar esnasında derin nefes almak ve yavaşça yürüyüş yapmak ve oturuş pozisyonunda dik durmak karın ağrısını azaltmak için yapılabilecekler arasındadır.

Hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer konusunda anne adayları gebeliğin doğal bir gereği olduğunu unutmadan önlemlerini alırsa endişelenmeden karın ağrılarını geçirebilirler.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git