Hamilelikte (Gebelikte) 9.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 9.Hafta
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 9. Haftası

Hamilelikte 9. haftada bebek artık hemen hemen tüm insani eylemlere başlamaktadır. Bu yüzden de anne ile bebek arasındaki duygusal bağ daha çok gelişir. Anne bebeğini hisseder ve refleksif olarak karnına dokunarak onunla iletişim kurmaya çalışır. Bebeğinin ona tepki göstermesini bekler ve anne adayında normalde fazla duygusallık hakim olmaya başlar. Bu durum da sadece bebeğiyle değil; aynı zamanda da çevresinde iletişim kurduğu herkesle olan diyaloğuna etki yapmaktadır.

9 Haftalık GebelikHamileliğin ilk ayları hızlı bir gelişimin olduğu aylardır. Bu yüzden de hamileliğin 8. haftasında 1 gram olan bebeğin ağırlığı 2 gram olurken 1.5 cm olan bebeğin boyu 2 cm’ kadar çıkmaktadır. Bu dönemde bebekte parmak oluşumu gözlenir. Oluşumuna başlanan parmaklar çıkıntılı değildir. Ultrasondan bakıldığında anne adayı bu parmakları fark edebilir ve ördek ayağı şeklinde nitelendirebilir. Hamileliğin 9. haftası embriyo olarak adlandırılan bebeğin artık fetus olarak adlandırılmaya başlandığı bir dönemdir. Bunun sebebi bebek arttık embriyal dönemden çıkar ve fetusal döneme geçer. Gebeliğin 9. haftasında erkek olarak doğacak bebeklerde testisler oluşurken kız olarak doğacak bebeklerde yumurta yani; yumurta oluşumu gözlenir. Bu durum bebeğin cinsiyetini anne adayına ya da kadın doğum uzmanına belli etmez. Sadece üremesi için gerekli olan yapılar iç organlar olarak oluşur. Bebeğin bağırsakları 8. haftaya kadar karnın dışındayken 8. haftayla birlikte içeriye doğru geçer. Bu da boşaltım sisteminin daha sonlarda oluşacağı anlamını taşımaktadır.

Hamilelikte 9. haftada bebek göbek kordonunu kullanarak beslenmeye başlayacaktır. Beslenme ihtiyacını sadece sıvı içecekleri içerek karşılayan bebeğin ilk içtiği sıvı amnio sıvısı olmaktadır. Amnio sıvısı bebeğin anne karnında içerisinde bulunduğu sıvıdır. Böylece ilk besinin göbek kordonundan değil; amnio sıvısından içerek başlar. Bu da bebeğin sindirim sisteminin çalışmasının yavaş yavaş başladığının bir göstergesi olmaktadır. Ayrıca bu dönemde bebek hareketlenmeye başlar. Karın üzerine baskı yapıldığında hareket eder bunu anne adayı hissederek bebeğiyle bütünleşir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git