Hamilelikte (Gebelikte) 7.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 7.Hafta
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 7. Haftası

Hamileliğin 7. haftası diğer ilk 6 haftaya göre bebekte en fazla değişimin yaşandığı hamilelik haftalarından bir tanesi olmaktadır. Hamileliğin 7. haftasında oluşmaya başlayan yapı ve organlar bebeğin yavaş yavaş bir insan görünümü kazandığının müjdesini vermektedir. Bu sebeple bu hafta içerisinde ultrasona giren anne adayı bebeğinin farkına daha rahat varabilir ve uzuvlarını bazen kadın doğum uzmanı söylemeden de anlayabilir. Hamileliğin 7. haftasında anne adayı bebeğini daha rahat fark edebildiğinden dolayı bebeğiyle yaşadığı duygusal bağ daha da fazla gelişme göstermektedir.

gebelk-7-hafta-bebek-goruntusuGebeliğin 7. haftasıyla birlikte bebeğin boyu aklaşık olarak 7 ile 8 mm arasında olmaktadır. Bu dönemde bebeğin göz kapaklarında gelişme gözlenmeye başlar. Göz kapakların bebeğin kafasının yanlarında oluşur. Hamileliğin ilerleyen hafta ve aylarında ise bu göz kapakları şekillenerek öne doğru gidip açılmaya başlar. Hamileliğin 7. haftasında bebeğin vücudu tek parçadır. Bu durumu açıklayacak olursak; bebeğin kolları ve bacakları vücudundan ayrılmış bir uzuv olarak gözlenmemektedir. Buna rağmen hamileliğin 7. haftasının başlamasıyla birlikte kol ve bacak yapıları vücuda yapışık olarak bir şekil almaya başlar. Bu da bebeğin kol ve bacaklarının yakın bir zamanda ayrılacağı haberini vermektedir. Kol ve bacak şekilleri oluşsa da parmaklar henüz oluşmamıştır. Bu yüzden de hamileliğin 7. haftasında ultrason hariç anne adayı bebeğinin hareketlerini hissedemez. Ultrasonda ise; görerek annelik duygusunu arttırmaktadır.

7-haftada-bebek-goruntusuHamilelikte 7. Hafta anne adayı bebeğinin daha cinsiyetini öğrenemez. Buna rağmen 7. haftada bir ultrason görüntüsü alındığında bebeğin genital bölgesinde bir kabarıklık oluştuğu fark edilir. Bu kabarıklık penis ya da vajina değildir. Sadece yakın bir hamilelik haftasında bebeğinin cinsiyetinin öğrenileceği anlamını ifade ederek cinsel gelişim oluşumlarının başladığı kadın doğum uzmanı tarafından anlaşılır. Hamileliğin 5. haftasında oluşmaya başlayan kalp ve damar sistemi hamileliğin 7. haftasıyla birlikte daha fazla gelişme gösterir. Bu durum da bebeğin kalp atışlarını ve kalp sağlığının durumu hakkında bilgi verir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git