Hamilelikte (Gebelikte) 6.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 6.Hafta
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 6. Haftası

Hamileliğin 6. haftası bebek anne adayı ve kadın doğum uzmanı tarafından daha rahat fark edilebilen bir hamilelik haftasıdır Bu yüzden de anne adayı bebeğine olan duygularını daha yoğun ve daha sık aralıklarla yaşamaktadır. Hamileliğin 6. haftasında 5. haftayla aynı olan tek özellik bebeğin boyunun alınabiliyor ancak; kilosunun daha öğrenilemiyor olmasıdır. Kilo öğrenilememesinin tek sebebi ise bebeğin bu hamilelik haftalarında daha çok küçük olmasıdır.

6haftalik-bebekHamilelikte 6. Hafta bebeğin boyu yaklaşık olarak 4 ile 6 mm kadar olmaktadır. Bir önceki haftadan bu yana 1 ile 2 mm arasında uzayan bebek, anne adayının onu daha rahat görmesine imkan tanır ve anne adayları genellikle bu dönemde hamileliğe ve bebeğine alışma sürecinde olduklarından dolayı bebeklerini ultrason ekranında gördüklerinde ağlarlar. Bu ağlama mutluluk gözyaşlarından ibarettir. Hamileliğin 5. haftasında bebeğin kalp atış sesleri bazen duyulurken; hamileliğin 6. haftasına geçilmesiyle birlikte her ultrason rutin muayenesinde anne adayı bebeğinin kalp atış sesini duyabilmektedir. Ayrıca hamileliğin 6. haftasında daha sonraki hamilelik haftalarında oluşum gösterecek olan solunum ve sindirim sistemi için gerekli olan ilk vücut yapıları ve uzantılar oluşmaya başlar. Bu sebeple de hamileliğin 6. haftasına vücut sistemlerinin oluşması için gerekli olan hazırlık dönemi şeklinde ifade edebilmekteyiz. Ultrason görüntüsünde oluşuma başlayan bu yapıları kadın doğum uzmanı inceler ve herhangi bir oluşum bozukluğu ya da başka bir sorun varsa anne adayını bu konu hakkında bilgi sahibi yapar.

Hamileliğin 6. haftasında oluşum gösteren yapılardan bir tanesi de göbek kordonudur. Göbek kordonu hamilelik süresince anne adayı ile bebek arasındaki bağın oluşmasını ve 9 ay süren hamilelik süresince birbirlerine tutunmalarını sağlayan yapıdır. Hem sevgi bağı oluşturan hem de bebeğin beslenmesini sağlayan göbek kordonu hamileliğin 6. haftasında oluşmaya başlar ve hamilelik ilerledikçe o da büyür ve kalınlaşır. Bu da bebeğin daha rahat beslenmesini sağlar.

Hamilelikte (Gebelikte) 6.Hafta ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. kadriye dedi ki:

    Merhaba 6 hafta 6 günlük hamileyim ve 2 gündür kanamam var doktora çıktım ve düşük tehlikesi olduğunu ama kesenin rahimde olduğunu söylediler ve progestan verdiler artı iğne vurdular 1 gece hastada kaldım serum verdiler ve sabahsı çıkardılar ancak kanama durmadı hala ćok korkuyorum öneriniz nedir ne yapmam lazim

    1. Jinekolog dedi ki:

      Merhaba Kadriye Hanım, öncelikle doktorunuzun tavsiyelerine uymanızı önemle öneririz. Kanamanın devam ettiğini doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Yatıp dinlenmeniz ve kesinlikle ağır iş, eşya kaldırma poşet,tencere taşıma v.s gibi durumlardan uzak durmanız gerekir.

Sayfa başına git