Hamilelikte (Gebelikte) 5.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 5.Hafta
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 5. Haftası

Hamileliğin 5. haftası anne adayının bebeğini fark ederek geçireceği ilk haftadır. Bu yüzden de anne dayı için hem farklı hem de deneyim kazanacağı bir hafta beklemektedir. Özellikle de ilk hamileliğin yaşayan anne adayları bu konuda tecrübesiz olmalarına karşın hemen bebeklerine adapte olma duygusuna geçerler. Bu yüzden de kendilerine ve karnında olduğunu bildikleri bebeklerine daha fazla dikkat göstererek daha mutlu bir hafta geçirmeye başlarlar.

Hamileliğin 5. haftası 2. ultrason görüntüsü alınacak olan haftadır. Bu haftada bebeğin boyu ölçülebilir ancak; kilosundan söz edilemez. 5 haftalık anne karnındaki bebeğin boyu yaklaşık olarak 1 ile 3 mm kadar olmaktadır. Verilen bu boy ölçüsü halk dilinde fasulye tanesi büyüklüğü olarak ifade edilmektedir. Bu dönemde anne adayı artık kendisine bir kadın doğum uzmanı seçmiştir ya da halihazırda bulunan kadın doğum uzmanına periyodik olarak giymeye başlamıştır. Anne adaylarının doktor tavsiyesi doğrultusunda her ay ya da belirli haftalarda gittiği doktorları her gittiklerinde onlardan ultrason görüntüsü alır. Bu görüntüler ve ultrason cihazında bebeğini gören anne adayı da hem mutlu olma derecesini arttırır, hem de bebeğinin gittiği her dönemde sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü görüp kendini daha rahat hisseder.
hamilelik-ve-gebelik-te-5-haftaHamileliğin 5. haftasında anne
nin kendini rahat hissetmesini sağlayacak durum ise; bebeğinin kalp atışları olmaktadır. Bu dönemde her zaman duyulmasa da bazı dönemlerde bebeğin kalp atış sesleri duyulmaktadır. Özellikle ultrason kontrolü sırasında bebeğinin kalbinin atması anneyi rahatlatır ve bazı zamanlarda da duygulandırarak gözlerinin dolmasına yol açar.

Hamileliğin 5. haftasında bebekte gözle görülür derecede bir değişiklik olmasa da bebeğin iç organları ve sistemleri gelişmeye başlar. Özellikle de kalp ve damar sistemlerinde hızlı bir gelişme söz konusu olmaktadır. 5 haftalık anne karnındaki bebeğin aynı zamanda da beyin gelişimi yaşadığı söylenmektedir. Dolayısıyla da kalp ve damar sistemi ile beyin gelişimi hamileliğin 5. haftasında gelişme göstermektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git