Hamilelikte (Gebelikte) 35.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 35.Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 35. Haftası

Hamilelikte 35. haftada anne adayında korkular belirginleşmeye başlar. Özellikle normal doğum yapmaya karar veren anne adayları yapamama kuşkusuna düşerler ve bebeğinin başına bir şey gelmesinden korkarlar. Ayrıca 35. haftayla birlikte rahmin her alanını dolduran bebek, hareket edecek alan bulamamaktadır. Bu durumda da hareketleri kısıtlanabilir ve tekmeler ile dönme hareketlerinin sıklığı azalır. Dolayısıyla da anne adayında bebeğine bir şey olduğu korkusuyla telaşlanmalar oluşabilir. Bu durumların hepsi normaldir. Anne adayları bu konuları sorun etmemeli ve sadece bebeklerine odaklanmalıdırlar.

Hamileliğin 35.HaftasıHamilelikte 35. haftada anne karnında bulunan bebeğin boy ve kilo oranlarına göz atacak olursak; bu dönemde normal boy ölçüsü; 46 cm’e yükselirken; kilo ise 2400 gram olmuştur. Verdiğimiz kilo ve boy oranları bebeğin cinsiyetine ya da bireysel farklılıklar dolayısıyla farklı olarak az ya da çok gözükebilir. Hamileliğin 35. haftasında anne karnında bulunan bebeğin cinsiyeti erkekse; testis yapılarının oluştuğunu görmekteyiz. Testis yapıları dışarıya doğru çıkarak yeni doğmuş erkek bebekteki testis görünümünü alırlar. Bu durum da bebeğin ultrason görüntüsünde anne adayı tarafından bile fark edilebilmektedir. Hamileliğin 35. haftasında testis yapılarının oluşması bebeğin artık erkeklik hormonlarının çalışmaya başlayacağı anlamını ifade etmektedir. Bu durum kız bebeklerde de farksız değildir. Rahim tamamen oluşmuş ve kadınlığını sağlayacak olan yapı ve organların oluşumu tamamlanmış olmaktadır. Ayrıca da vajinal bölge oluşumunu tamamlamıştır. Bebeğin cinsel organ ve yapılarının oluşumu anne karnındayken hamileliğin 35. haftasında tamamlanmaktadır. Bu süre erkek bebekler için 36. haftaya da geldiği olabilir. Bu noktada yine bireysel farklılıklar göz ardı edilmemesi gerekir.

Hamilelikte 35. haftada bebeğin akciğerleri neredeyse 41 haftalık doğmuş bir bebeğin akciğerleri gibi olmasına az bir zaman kalmıştır. Bu dönemde doğan bebekler doğduktan en fazla 1 ay içerisinde nefes sorunu yaşarlar. Bundan sonra ise asla yaşamazlar. Hamileliğin 35. haftasında erken doğumlara anne adayı hazırlıklı olmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git