Hamilelikte (Gebelikte) 34. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 34. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 34. Haftası

Hamilelikte 34. haftada bebek artık erken doğsa bile yaşayabilir. Bunun sebebi bebeğin hem kilo olarak hem de fiziki yönden doğuma hazır olmasından kaynaklanmaktadır. Bu haftalarda doğan bebeklerde solunum sıkıntısı çok az da olsa yaşanabilir. Aynı zamanda da küvesde kalmalıdır. Bu da anne ile bebeğin tam anlamıyla kavuşamaması anlamına gelir. Bu tarz küçük yoksunluklar dışında hamilelikte 34. haftada doğan prematüre bir bebek eğer genel sağlık durumu iyi durumdaysa yaşayabilir.

Hamileliğin 34. HaftasıHamilelikte 34. haftada bebeğin kilo artış hızı biraz daha düşüşe uğramıştır. Bunun sebebi bebeğin artık 1 kg’ı geçmesi ve yavaş yavaş gerçek kilosuna yaklaşmasından kaynaklanmaktadır. Hamileliğin 34. haftasına gelindiğinde ultrason görüntüsü alınan bebeğin boyu; 45 cm olurken; kilosu ise 2150 grama yükselmiştir. Bu dönemden başlayarak 41. haftaya kadar bebek en fazla 3000 ile 3200 gram arasında bir kiloya kavuşur. Bu gram daha da az olabilmektedir. Hamilelikte 34. haftaya gelindiğinde bebekteki gelişimlerden en fazla öne çıkanı bağışıklık sisteminde meydana gelen gelişmeler olmaktadır. Bağışıklık sistemi gelişen bebeğin hastalıklara karşı korunması artar ve enfeksiyonlarla savaşan bir vücuda yani; bağışıklık sistemine sahip olmuş olur. Bebekler kolay enfeksiyon kapabildikleri için ve hastane ortamında dünyaya gelecekleri için enfeksiyonlarla savaşan bir bebeğin dünyaya gelmesi bebek için oldukça fazla önem taşımaktadır. Ayrıca annesinde de oluşan enfeksiyonlara karşı böylece direnç gösterebilir ve kolay kolay hastalık yaşamaz. Hamileliğin 34. haftası bağışıklık sisteminin yanı sıra akciğer gelişiminde de ilerleme kaydedildiğini görmekteyiz. Akciğerler artık tam anlamıyla oluşmuş ve soluk alışverişini sağlıyor demektir. Hamileliğin 34. haftasında bebek doğarsa soluk alışverişinde 41 haftalık bebek gibi güçlü olmasa da yine de yapabilmektedir.

Hamileliğin 34. haftasında bebek uyuduğunda gözlerini kapamaya ve uyandığında ise; gözlerini açmaya başlar. Bu durum da bebeğin dünyaya uyku olarak hazırlandığının kanıtı sayılabilmektedir.

Hamilelikte (Gebelikte) 34. Hafta ile ilgili 8 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. Cansu dedi ki:

  Merhabalar ben 33.4 haftalık hamıleyım cok sık idrara cıkıyorum ve tekrardan hafıf mide bulantılarım basladı.bebegım asırı oynuyo karnımda mıdemın bulanmasının onla bı olgısı varmı cunku asırı oynadıgında oluyo teskkur ederım

  1. Doktor dedi ki:

   Merhaba Cansu Hanım, öncelikle hayırlı olsun dileklerimizi iletmek isteriz. Umarız sağlıklı bir şekilde bebeğinizi dünyaya getirmişsinizdir. Biraz geç oldu cevap için kusura bakmayın yoğunluktan dolayı. Biz sorunuzu yine de yanıtlayalım. Bu haftalarda mide bulantısı olması normal değildir. Preeklempsi açısından dolayı doktora başvurulmasında fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

 2. gulsah acar dedi ki:

  Mrb lar 29 haftalik hamileyim 2hafya oncesine kadar bebegimin oynamalarini daha fazla hissediyordum simdi ise daha az fszla ayakta kalmaktan olabilirmi acaba cevabiniz icin tsklr

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Selam,
   Eğer bebeğin suyunda bir azalma yoksa ki ultrason muayanesinde doktorunuz size bunlardan bahsedecektir, yorulmaya bağlı daha az hissediyor olabilirsiniz. Lütfen yatarak özellikle de sol yan tarafa bebek hareketlerini takip edin. Yine de doktorunuzla görüşmenizde fayda var.
   İyi günler.

 3. gulsah acar dedi ki:

  Cok tsk ederim

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Hayırlı bir doğum dilerim :)

 4. Şükriye dedi ki:

  33. 5 günlük hamileyim ama bir haftadır az miktarda kanamam var erken dogum korkusu var doktora gittim endol 25 verdi tedirginim ne önerirsiniz

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Kanam olduysa erken doğum tehlikesi oluşmuştur. Bu haftalardaki doğumlarda yenidoğan unitesi olan bir yerde takip olmanızı öneririm. Bir de akciğer geliştirici iğne kullanabilirsiniz.

Sayfa başına git