Hamilelikte (Gebelikte) 33.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 33.Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 33.Haftası

Hamilelikte 33. hafta düzenli kilo ve boy artışlarının devam ettiği hamilelik haftalarından bir tanesidir. Hamileliğin 31. haftasından sonra düzenli olarak gerçekleşen kilo ve boy oranları vardır. Bu oranlar şu şekildedir; her hafta 1 cm boy artışı gözlenirken her hafta en fazla 200 gram kilo artışı gözlenerek bebek doğum için gerekli olan boy ve kilosuna ulaşmış olmaktadır. Hamileliğin 33. haftasında bebeğin boyu 43. cm olurken; kilosu 1900 grama ulaşmıştır, diyebiliriz.

Hamilelikte 33. haftada bebeğin içerisinde yaşadığı amnio sıvısı ile ilgili gelişmeler olmaktadır. Amnio sıvısı bebeğin anne karnında içerisinde bulunduğu, beslendiği ve boşaltım yaptığı bir sıvıdır. Bu sıvı hamileliğin belirli dönemlerinde artarken bazı hamilelik haftalarında ise; azalmaktadır. Bunun sebebi; bebeğin anne karnında duruş pozisyonu ve kilosuyla ilgili olmaktadır. Hamilelikte 33. haftaya geldiğimizde anne karnında 33 haftalık olan bebeğin içerisinde bulunduğu amnio sıvısı hamilelik haftaları boyunca en yüksek seviyesini yaşamaktadır. Hamilelikte 33. haftaya artan amnio sıvısı hamileliğin 33. haftasına gelindiğinde en yüksek seviyesine ulaşır.Hamilelikte (Gebelikte) 33. Hafta Hamilelikte 33. haftadan sonra bebeğin idrar torbasına yaptığı baskı ile birlikte anne adayının idrar yapma sıklığı artacağından bu sıvıda da azalış meydana gelmektedir. Amnio sıvısının artması anne adayının da karnının daha fazla büyümesine ve aynı zamanda da otururken ve kalkarken zorlanmalara yol açmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden hamileliğin 33. haftası anne adayı için biraz daha zor geçen bir hamilelik haftası olabilmektedir. Hamilelikte 33. haftada sadece amnio sıvısıyla ilgili değişiklikler olmaz. Ayrıca da bebeğin kafa çapının arttığı ultrasonda görülen bir değişikliktir. Kafa çapını artması gerçek bir bebek görünümüne kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bebeğin beyin gelişimi de yavaş yavaş tamamlanmaya başlamıştır.

Gebelikte 33. haftaya gelindiğinde 31. haftadan beri depolanmaya devam eden tenin pembeleşmesini sağlayan yağlar hamileliğin 33. haftasında da depolanarak tene pembe rengini vermeye devam etmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git