Hamilelikte (Gebelikte) 32. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 32. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 32. Haftası

Hamilelikte 32. hafta bebeğin kilo alımının önceki hamilelik haftasına göre azaldığını görmekteyiz. Bu da bebeğin yavaş yavaş gerçek doğum kilosuna ulaşmaya başladığının bir göstergesi olmaktadır. Hamilelikte 32. hafta bebeğin kilosu 1700 gram olmaktadır. Bir önceki haftayla arasında 200 gram artış olan 32 haftalık bebekler vücut yapılarını büyük bir kısmını tamamlamaya başlamışlardır. Hamileliğin 31. haftasında 41 cm olan anne karnındaki bebeğin boyu hamilelikte 32. haftaya gelindiğinde 1 cm artarak 42 cm’e ulaşmıştır.

Hamilelikte 32. hafta erken doğumların yaşanabileceği hamilelik haftalarından bir tanesidir. Bu dönemde erken doğan bebekler kısa bir süre küvesde kaldıktan sonra hastaneden taburcu olarak gerçek yaşamına geçebilmektedir. Bazı bebeklerde bu durum kolay atılamaz. Bunun sebebi; bazı anne adayları hamilelik süresince düzgün ve düzenli beslenemezler. Bu da bebeğin kilo alımını engeller. En başta da belirttiğimiz gibi 1600 ile 1700 kg arasında olmayan bebekler küves aşamasını daha zor atlatacaklardır. Bunun sebebi; kilo alımları az olduklarından dolayı vücutlarının savaşma gücü daha azdır. Gebelikte 32. Hafta GörüntüsüDolayısıyla da bu bebeklere küves daha uzun bir süre gerekebilmektedir. Hamileliğin başlangıç haftalarında bebeğin cildinin pürüzsüz ve dümdüz olmadığı ultrason cihazlarından gözlenebilmektedir. Bu durum hamileliğin 32. haftasıyla birlikte yok olmaktadır. Hamilelikte 32. haftaya gelindiğinde bebeğin derisinde ve cildindeki kırışıklıların yok olmaya başladığını ve hatta bazı bebeklerde tamamen yok olarak yeni doğmuş bebek gibi pürüzsüz bir cilde sahip olduğunu yine ultrason cihazlarından görebilmekteyiz. Hamilelikte 32. haftada anne adayı eğer erken doğum yapacaksa sık sık belirli aralıklarla kasılmalar yaşayabilir ve sancıları artabilir. Erken doğum yapacağı düşünülen anne adayları bu hamilelik haftalarında hastaneye yatabilmektedir.

Hamilelikte 32. haftayla birlikte bebek anne karnı içerisinde tüm gününü uykuyla geçirmektedir. Sürekli uyuyan bebek sadece %5 gibi bir gün dilimi uyanık kalmaktadır. Ayrıca teni ise; iyice pembeleşir ve yeni doğan bebek görünümünü kazanır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git