Hamilelikte (Gebelikte) 31. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 31. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 31. Haftası

Hamilelikte 31. hafta bebek açısından doğuma daha da fazla bir şekilde doğuma hazırlanma haftasıdır diyebiliriz. İçerisinde bulunduğumuz son 10 hamilelik haftası erken doğum haftalarıdır. Bu yüzden de bebek artık kendini doğuma hazırlar ve anne adayı da psikolojik olarak doğum kavramını daha da çok hisseder hale gelmiştir. Artan kilolar, sıklaşan tekmeler ve baskılar ayrıca hareket kısıtlamaları anne adayı için tüm zamanını bebeği ve kendisi olarak düşünerek eyleme geçirmesi anlamına gelmektedir.

Hamilelik 31. haftaya baktığımızda bebek de inanılmaz bir kilo artışı olduğunu görmekteyiz. Bu hızlı kilo artışının sebebi; bebeğin vücudunda biriken yağ miktarındaki artıştan meydana gelmektedir. Bu yüzden de bebek vücudun enfeksiyonlara ve doğuma karşı direnci artarak 41. haftaya kadar beklemeye çalışır. Hamilelikte 31. hafta bebeğin kilosunun 1500 grama çıktığı haftadır. Bu kilo oranı erken doğum için orta seviye diyeceğimiz kilo oranı olmaktadır. 31 haftalık bebeğin anne karnındaki boyu ise 41 cm olmuştur. Hamileliğin 31. haftasında bebeğin göz gelişiminde ilerleme kaydedilir. 31 Haftalık HamilelikBir insan ışığa baktığında gözleri küçülür ve karanlıkta olduğu zaman göz bebekleri büyür. Bu bir refleksif harekettir. Bu hareket anne karnında hamileliğin 31. haftasında oluşma gösterir. Anne adayının karnında olan 31 haftalık bebek rahme düşen ışıklara göre göz bebeklerini büyütür ya da kısar. Örneğin; gece ışıksız olarak uyuyan bir anne adayının bebeği göz bebekleri büyütürken; gündüz vücudunu güneşe doğru yönlendiren anne adayının 31 haftalık bebeği göz bebeklerini küçültür. Bu hareketleri istem dışı yani; refleksif olarak yapar. Bu hareketler ömrün sonuna kadar devam eden eylemlerdir.

Hamilelikte 31. haftada bebeğin cilt renginde değişimler meydana gelir. Daha önce pembe olmayan bebeğin teni; yağ dokusunun artmasıyla birlikte yeni doğan bir bebeğin ten rengi gibi pembeye dönük bir renk halini alır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git