Hamilelikte (Gebelikte) 30. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 30. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 30. Haftası

Hamilelikte 30. hafta diş sağlığı açısından önemli bir hamilelik haftasıdır. Bunun sebebi; anne karnında 30 haftalık olan bir bebeğin damaklarında artık kalıcı dişler oluşmaya ve başlar ve bu hatanın sonuna kadar diş oluşumu tamamlanır. Hatta bazı bebeklerde bu diş gelişimi daha hızlı olmakta ve az da olsa bazı bebekler önde 2 veya tek dişiyle dünyaya gelmektedir. Sağlıklı olan ise; dişsiz olarak doğmasıdır. Dişlerin daha geç çürümesi ya da hiç çürümemesi için anne karnında değil de; dış dünyada büyümesi daha kalıcı bir etki yaratmaktadır.

Hamilelikte 30. hafta anne adayını artık çalıştığı iş yerinden ya da sahibi olduğu işten ayrılmaya karar vermesi ve ayrılma sürecidir. Anne adayı artık evinde hem rahat hem de yorgun olmadan bir 10 ile 11 hafta arasında süre yaşamalıdır. Birçok bebek 41. haftaya kadar anne karnında durmadığından dolayı halk arasında son 10 hafta desekte tıpta; son 10 hafta 31. haftaya girilmesiyle birlikte başlamaktadır. Bu yüzden de kısa olan bu süreyi fazla hareket etmeden geçirmelidirler. Gebeliğin 30. HaftasıBu dönemde erken doğum riski oldukça fazla olmaktadır. Hamilelikte 30. haftaya bakıldığında anne adayının karnında bulunan bebeği artık kan hücreleri üreterek vücudunun bunu kullanmasını sağlamaktadır. Kemik ilikleri içerisinde kan hücreleri oluşur ve oluşan kan hücreleri görevlerine başlayarak kan üretimi ve bu üretilen kanın vücutta devir yapılmasını sağlamaktadırlar. Gebeliğin 30. haftasında oluşumunu tamamen bitiren yapılardan biri de akciğerledir. Akciğerler 28. haftada gelişimini tamamlasa da bazı bebeklerin gelişimleri uzun ve yavaş sürebilir. 30. haftada ise; artık her bebeğin akciğeri gelişmiş aynı zamanda ad işlevleri yapabiliyor anlamına gelmektedir.

Hamilelikte 30. hafta beyin işlevinin gelişerek devam ettiği hamilelik haftalarından bir tanesidir. Öyle ki; bebek duyduğu seslere doğru dönebilir. Işık gelinde gözlerini ışığa doğru yönlendirebilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git