Hamilelikte (Gebelikte) 3.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 3.Hafta
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 3. Haftası

Hamilelik 41 hafta boyunca anne adayı için bazen ağrılı, bazen hüzünlü bazen de stresli geçen bir yolculuktur. 9 ay boyunca anne adayında annelik duygusu adı verdiğimiz kavram ve karnındaki bebeğine daha çok bağlanır. Bebeğini koruma duygusu içerisine giren anne adayı gerçek
bir kadın olduğunu hamile kaldığını öğrendiği günden rahminden bebeğini çıkardığı güne kadar geliştirir ve o duyguyu büyüterek bebeğine tam olarak hazır olduğu anda doğumunu yapar.

Hamilelikte geçen 9 yani; yaklaşık olarak 41 hafta her anı dolu ve her anı heyecanlı geçen bir süreçtir. Bu yüzden de hamilelikte tadılan o duygu hayatın başka bir alanında ya da tecrübesinde asla ve asla tadılmaz. Hamileliğin 3. haftası da bu duyguların ve serüvenlerin yaşanmaya başlanacağı haftalardan bir tanesidir. Hamileliğin 3. haftasında anne adayı daha bebeğinin farkında olmayabilir. Bunu sebebi o bayanın adet döngüsüdür. Anne adayının adet döngüsü düzenliyse yani, her 4 haftada bir adet kanaması yaşayan bir kadın ise aylık kanamasının geciktiğini muhtemelen fark etmeyecektir. Bundan dolayı da doktor giderek adet kanamasının gecikme sebeplerini araştırmayacaktır. Tıp bilimine göre hamilelik 41 hafta sürse de anne adayı bu durum 4. haftayla birlikte fark ettiğinden dolayı hamilelikteki ilk 3 hafta genellikle sayılmaz. hamilegin-3-haftasiBu ilk 3 hafta süresince döllenen sperm ve yumurta hücresi anne rahminde kendiliğinden büyümeye ve gelişmeye devam eder.

Hamileliğin ilk 3 haftasında anne adayı adet gecikmesini fark edip doktoruna gitmeyeceğinden dolayı ultrasona da girmez. Dolayısıyla da hamileliğin 1. haftası, 2 haftası ve 3. haftasına ait bir ultrason görüntüsü elde edilemez. Anne adayı bazı durumlarda değişik sebeplerden ötürü doktora başvurabilir ve yapılan testler ya da ultrason kontrolleri ile hamile olduğu anlaşılabilir. Bunun dışında anne adayı hamile olduğu şüphesiyle bu haftalarda herhangi bir doktora başvurmaz.

Hamilelikte (Gebelikte) 3.Hafta ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. inci dedi ki:

    Yumurta çatlar ise hamilelik mutlaka oluşur mu

    1. Jinekolog dedi ki:

      yumurtalık çatlamasında gebelik şansı yüksek. Mutlaka, kesin demek doğru olmaz. Tutabilir de tutmayabilir de.

Sayfa başına git