Hamilelikte (Gebelikte) 29. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 29. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 29. Haftası

Hamilelikte 29. hafta bebeğin beyin gelişiminin tamamlandığı hamilelik haftası olmaktadır. Bebeğin beyin gelişimi artık son aşamaya ulaşmış ve görevini yapmaya başlamıştır. Bu duruma örnekler verecek olursak; bebeğin 27. haftada açılan göz kapakları sayesinde gözleri dışarıdan rahme düşen bir ışığı algılar ve bu ışığı beyne iletir. Bu iletilen mesaj sayesinde bebeğin gelişen beyni o ışığın neye ait olduğunu algılayabilir. Bir başka örnekle anlatacak olursak; bebek önceki hamilelik haftalarında gelişen kulakları sayesinde annesinin sesini duyar ve bu mesajı yine beyne gönderir. Beyin bu mesajı sürekli kaydeder ve o sesin bebeğin annesine ait olduğunu artık algılamaya başlar. Verdiğimiz iki örnekte de diğer organlarla gelişen beynin işlevine başladığını kanıtlamaktadır.

Hamilelikte 29. hafta kilo ve boy artışlarının hızlı ve düzenli olarak devam ettiği hamilelik haftalarından bir tanesi olmaktadır. Yapılan ölçümler sonucunda anne karnında olan 29 haftalık bebeğin kilosu 1150 gram olurken; boyu ise 39 cm’e ulaşarak bebeğin doğuma daha da hazır olduğunu kanıtlamıştır. Hamilelikte 29. hafta içerisinde yağlanma oranları artmaya devam ederek bebeğin ilerki hamilelik haftalarında da kilo alımına devam etmesi sağlanmaktadır. Gebeliğin 29.HaftasıCilt dokusunun altında biriken yağ dokuları bebeğin kilo almasını salarken aynı zamanda da vücudundaki ısı alışverişini sağlayarak vücut sıcaklığının dengede durmasına yardımcı olmaktadır. Bu da bebeğin üşümesini engelleyerek onu doğacağı dünyadaki soğuk ve sıcak kavramına hazırlamaktadır. Hamileliğin 27. haftasında göz kapakları açılan bebeğin göz gelişimi daha da ilerlemektedir. Bu gelişime örnek verecek olursak; sadece 3 hafta önce göz kapakları açılmış olan bebek Hamilelikte 29. haftaya geldiğimizde göz bebeklerini sağ ve sol yönlere doğru hareket ettirebilmektedir. Bu da görme alanının genişlediğinin göstergesidir.

Hamilelikte 29. hafta artık hem eslerin ve hem de görüntülerin algılandığı haftadır. Bu haftalarda bebeğin algılaması tamamen gelişse de suyun içerisinde olduğundan dolayı bu görüntüler flu olarak bebeğe yansımaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git