Hamilelikte (Gebelikte) 28. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 28. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 28. Haftası

Hamilelikte 28. haftaya geldiğimizde bebeğin gözleri artık açılmıştır. Bu da dışarıdan rahme düşen ışıkları daha rahat algılayarak kavramasını hatta ayırt etmesine yardımcı olmaktadır. Anne karnında 28 haftalık olan bir bebek dışarıdaki ışıkları görerek gece ile gündüzü ayırabilir. Böylece hangi ışık geldiğinde annesinin hangi pozisyonu alacağını da artık kavrar bir durumda olmuştur. Hamilelikte 28. hafta bu yüzden görme ile ilgili büyük gelişmelerin yaşandığı bir hamilelik haftası olarak sayılabilmektedir.

Hamilelikte 28. haftaya geldiğimiz bebek boy ve kilo ölçümlerine bakılır. Ortaya çıkan sonuçlar ise şu şekildedir; Anne karnında 28 haftalık olan bir bebeğin boyu; 37 cm olarak ölçüm yapılırken; anne karnında 28 haftalık olan bebeğin kilosu artık 1.000 grama yani; 1 kiloya ulaşmış durumda olmaktadır. Bu da bebeğin artık tam anlamıyla yeni doğmuş bir bebek görünümüne yaklaştığını ifade etmektedir. Bu dönemde erken doğumlara hazırlıklı olunması gerekir. Bebek kilosuyla hemen hemen bu duruma hazırdır. Önemli olan ise; anne adayının panik ve stres yapmadan doğuma hazırlanması ve sadece o anı beklemesidir. Ultrason kontrollerinden bebek de erken doğum olacaksa görüleceğinden dolayı anne adayı panik yapmamalıdır. Hamilelikte 28. hafta demek; anne karnında bulunan bebeğin akciğer gelişiminin tamamlandığı anlamına gelmesi demektir. Hamileliğin 28. HaftasıBu yüzden bebek artık soluk alışverişlerinde tek kullandığı yapı akciğerlerdir. Buna rağmen bazı bebeklerde akciğer gelişiminin tamamlanması 30. haftaya kadar sürebilmektedir. Bu durum kadın doğum uzmanları fark eder ve anne adayını bu doğrultuda bir yönlendirmeyle doğuma hazırlar. Hamilelikte 28. hafta kas ve yağ dokusunun hızlı bir şekilde gelişmeye devam ettiği hamilelik haftalarından birisidir. Bu yüzden de bebeğin vücudu toparlanarak yuvarlaklaşmaya başlar. Bu da bebek açısından önemli bir gelişme olarak görülebilmektedir.

Hamilelikte 28. haftada bebek artık annesinin sesini diğer seslerden ayırt edebilir ve annesinin sesine tekme atarak ya da amnio sıvısının içerisinde dönerek tepki verebilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git