Hamilelikte (Gebelikte) 27. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 27. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 27. Haftası

Hamilelikte 27. haftaya gelindiğinde anne adayı artık gebelik süresinin tam tamına son 3 ayı içerisine girmiş bulunmaktadır. Bu yüzden de kilo alımları daha da fazlalaşmış, mide bulantıları yerini doğum stresine bırakmış ve hareketler kısıtlanmıştır. Bu dönemde anne adayı duygularını daha da yoğun yaşamaya başlar. Bebeğiyle yaşadığı duygusallığı kimi zaman eşine ve varsa diğer çocuğuna gösteremeyebilir. Bu durum yadırganması gereken bir durum değildir. Aksine her zaman karşılaşılacak bir durum olduğu unutulmamalı ve anne dayına yaklaşımlar da bu düşünce doğrultusunda gerçekleşmesi gerekmektedir.

Gebeliğin 27. haftasına tıp dilinde son trismesteri adı verilmektedir. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi gebelik 3 ayrı dönemde oluşur. Her dönem 3 aylık süreyi kapsar. Gebeliğin 27. haftasının bitmesinin ardından da 7,8 ve 9. aylar yaşanmaya başlayacağından dolayı son trismester yaşanacaktır. Gebeliğin 27. haftasında bebek de yapılan ölçüm sonuçlarına göre; bebeğin boyu; 37 cm civarında olurken; kilosu 875 grama yükselmiştir. Artık 1 kiloya doğru yol alan bebeğin vücudu daha dirençli olmaktadır. Ayrıca vücudunda geliştirdiği yapı ve organlar sayesinde de sağlığını güçlendirerek doğuma hazırlanmaktadır. Hamilelikte 27. haftaya baktığımızda bebekteki beyin gelişiminin hızlandığını gözlemekteyiz. Hamilelikte 27. HaftaBu dönemde bebeğin zekası oluşur ve doğduğundaki İQ seviyesini belirler. Hızlı gelişme gösteren organlardan bir diğeri de akciğerler olmaktadır. Akciğerler de hızlı şekilde gelişmeye devam ederek tam şeklini ve işlevini yapacak duruma yavaş yavaş gelmeye başlamıştır. Bu yüzden de bebek solunum alışverişini daha düzenli ve daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirir. Akciğerlerin tam anlamıyla gelişmesi ya da ne kadar hızlı gelişiyorsa o kadar iyi olduğu asla unutulmaması gereken bir durumdur.

Hamilelikte 27. hafta gözlerin de gelişme gösterdiği bir hamilelik haftasıdır. Öyle ki göz tabakasında yer ala retina resmen gelişir ve dışarıdaki ışıkları seçerek beyne yönlendirip ışığın algılanmasını sağlamaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git