Hamilelikte (Gebelikte) 26. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 26. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 26. Haftası

 

Hamilelikte 26. hafta incelendiğinde ilk olarak söz edebileceğimiz gelişmeler boy e kilo gelişimidir. Özellikle de kilo meydana gelen değişime inanamayacaksınız. Gebeliğin 25. haftasında 650 grama sahip olan bebek, hamileliğin 26. haftasında yani 7 günlük kısa bir serüvenin ardından tam olarak 110 gram alarak 760 grama ulaşmıştır. Bu durumda da bebek 24 ve 25. haftaya nazaran daha fazla doğuma hazır bir hal almıştır. Bebeğin boyu ise; 35 cm olmaktadır.

Hamilelikte 26. haftaya gelindiğinde bebek de meydana gelen değişimlerin en yoğun olduğu organ akciğerlerdir. Hamilelikte 26. hafta içerisinde akciğerlerde meydana gelen değişimler asla göz ardı edilemez. Bu dönemde meydana gelen akciğer değişimlerinden birisi alveol oluşumlarıdır. Alveol; akciğerlerde bulunan odalara yani; hava keselerine verilen isimdir. Bu dönemde anne karnında bulunan bebeğin alveol adı verilen hava kesecikleri oluşmaya ve gelişmeye başlarlar. Bir diğer akciğer gelişimi ise; sürfaktan maddesinin salgılanmasıdır. Sürfaktan maddesi; akciğerlerdeki hava keseciklerinde yani; alveollerde salgılanan bir maddedir. Sürfaktan salgısının görevi; alveolleri kaplayarak solunum işleyişine yardımcı olmaktadır. Hamileliğin 26. Haftası Bu yüzden de bir bebeğin gelişimi ve soluk alıp verebilmesi için alveollerde bulunan sürfaktan maddesinin salgılanması büyük önem taşımaktadır. Sürfaktan solunumu hızlandırarak düzene sokacağından dolayı gebeliğin 26. haftasında erken doğum yapan bir anne adayının bebeğinin yaşama şansı oldukça fazla yüksektir. Bu önemli gelişim hamileliğin 26. haftasında alınan ultrason görüntüsünde incelenmesi gerekmektedir. Gebeliğin önceki haftasında oluşum gösteren tırnaklar, kirpikler ve saçlar gelişmeye devam eder. Bazı bebekler çok saçlı olarak dünyaya gelir. aç oluşumu gebeliğin 26. haftasında da devam ediyorsa anne adayında meydana gelen mide yanmaları ve kaynamaları da hamileliğin 26. haftasında devam eder.

Hamilelikte 26. haftaya geldiğimizde bebek de aydınlık ve karanlık kavramı oluşmasıdır. Bunun sebebi; bebeğin dışarıdaki ışıkların rahme düşmesiyle bu ışıkları görebiliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla da gece ve gündüz kavramı bu haftada oluşur.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git