Hamilelikte (Gebelikte) 25. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 25. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 25. Haftası

Hamilelikte 25. haftaya gelindiğinde artık anne adayının karnı öne doğru çıkmıştır. Bu durum da anne adayının hareketlerini daha çok kısıtlamaktadır. Bazı kadınlar zor gebelik yaşadıklarından dolayı hamileliğin 25. haftasında eğer çalışıyorlarsa işlerinden ayrılmakta ya da hamilelik izni almaktadırlar. Bu dönemlerde erken doğum riski olacağından dolayı ve bu da eğer ultrasonda görüldüyse her riske karşı doğum çantası artık hazır hale gelmesi gerekmektedir. Erken doğum riski oluşmuş anne adayları kendini fazla yormamalı ve daha çok dinlenmeye çalışmalıdır. Yüksek yerlere uzanmamalı ve genellikle daha yavaş hareketlerde bulunmalıdır.

Hamilelikte 25. haftaya bakıldığında bebeğin boy ve kilosunda hamileliğin 24. haftasına oranla gözle görülür derecede artış olduğunu kayıt altına almaktayız. Gebeliğinde 25. haftasında anne karnında lan bebeğin boyu 34 cm’e ulaşırken; kilosu ise 50 gram daha artarak 650 grama ulaşmıştır. Bebeğin kilo artışları erken doğuma karşı onu hazırlamaktadır. Hamileliğin 25. HaftasıBu yüzden de erken doğum riski bulunan bayanlar besin tüketimini artırarak bebeklerinin daha fazla kilo almasını sağlayabilmektedirler. Hamilelikte 25. haftada meydana gelen herhangi bir oluşum olmasa da hamileliğin önceki haftalarında oluşan yapı ve organlarda gelişme izlenmektedir. Bu gelişmelere örnek verecek olursak; hamileliğin önceki haftalarında oluşan bebeğin omuriliği bu haftayla birlikte daha çok düzleşerek gerçek bir insan omurilik halini almaya başlayarak kemik ve diğer hücrelerle birbirine bağlanmaya başlamıştır. Hamilelikte 25. haftada bebek de oluşan kemikler gelişerek daha faza güçlenmeye başlamıştır. Bebek artık dünyaya gelmeye daha hazır bir durumdadır. Hamilelikte 24. haftadan itibaren erken doğan bebeklerin yaşama şansı varken; bu şans 25. haftada daha da artmaktadır. Bunun en temel sebepleri ise; omurilik gelişmesi, kemiklerin güçlenmesi ve kilonun daha fazla artarak yağlanma oranında yükselme meydana gelmesidir.

Hamilelikte 25. haftaya gelindiğinde akciğerlerde de gelişme izlenir. Bu gelişme ise; akciğerlerdeki kan damarlarının oluşarak gelişmeye başlamasıdır. Bu da solunuma katkı sağlamaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git