Hamilelikte (Gebelikte) 24. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 24. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 24. Haftası

Hamilelikte 24. hafta erken doğum riskinin arttığı haftalardandır. Hamilelikte 24. haftada erken doğum riski varsa bazı anne adayları dinlenmesi için hastaneye yatırırlar ve anne adayının doğum suyunun gelmesi beklenir. 24. haftada doğan bebeklere prematüre bebek adı verilmektedir. Bu dönemde doğan bebeklerin hayatta kalma şansı az da olsa bulunmaktadır. Bu yüzden de anne karnında 24. haftasında doğan bir bebek yaşayamaz şeklinde bir ibare kullanamayız.

Hamilelikte 24. haftaya geldiğimizde bebeğin boyu yaklaşık olarak; 30 cm kadar olurken; hızlı kilo artışı sebebiyle 1 haftada 100 gram alarak kilosu 600 gram olarak belirlenmektedir. Hızlı kilo artışı bu dönemde korkulacak bir durum değildir. Doğum haftasına doğru yaklaşıldıkça kilo artış hızının da hızlanması gayet doğal olarak sayılmaktadır. Bu dönemlerde gerçekleşen hızlı kilo artışlarının temel sebebi; yağ dokularının oluşarak gelişmesi ve böylece de vücudun yağ oranının artmasından kaynaklanmaktadır. Bebeğin vücudunda daha fazla yağ olması kütlesinin artmasına neden olur. Bu da hem anne karnında hem erken doğum olursa hem de hastalıklara karşı direncini arttırarak fazlalaşmasını sağlamaktadır. Hamileliğin 24. HaftasıAyrıca insan vücudundaki yağ; vücudun ısı dengesini sağlar. İnsan vücudunda soğuk ve sıcak kavramını hissedilerek bu kavramların düzenli bir şekilde dengelenmesi yine yağ dokuları sayesinde oluşur. Bu yüzden de kilolu bir insan zayıf bir insana göre daha az üşüme reaksiyonu göstermektedir. Saydığımız tüm bu özelliklerin oluşumu da anne karnında gebeliğin 24. haftasında olan bebeğin vücudunda oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca yağ dokularının yanı sıra aynı zamanda da kas dokularında da gelişme izlenmektedir. Cinsiyeti erkek olan bebeklerde kas gelişimi daha erken başlar. Bunun sebebi erkek bebeklerde kas dokusunun gelişiminin kız bebeklere oranla daha uzun sürmesinden kaynaklanmaktadır.

Gebeliğin 24. haftasında akciğer gelişiminde büyük yollar aşılmaktadır. Akciğer gelişimi neredeyse tamamlanan 24 haftalık bebekler doğduklarında küçük bir olasılıkla da olsa yaşayabilmektedirler.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git