Hamilelikte (Gebelikte) 21. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 21. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 21. Haftası

 

Hamilelikte 21. hafta doğum zamanına yaklaşılan haftalardan biridir. Gebeliğin 21. haftasında anne adayı bebeğini tamamen hisseder ve onu sahiplenir. Ayrıca bebeğinin dönüş şekillerinden ve hareketlerinden bebeğinin uyuyup uyumadığını ya da o anda ne yaptığını anlayabilir ve hissedebilir duruma gelmiştir. Hamilelikte 21. hafta anneyle bebeğin sevgilerini yoğun derecede paylaştığı aynı zamanda da hissetmenin en fazla olduğu hamilelik haftalarından bir tanesidir.

Hamilelikte 21. hafta anne karnında bebeğin görüntüsü yatış pozisyonundan çok oturuş pozisyonunda olmaktadır. Bu yüzden de bebeğin doğuma hazırlandığı anlaşılır bir gerçektir. Gebeliğin 21. haftasında anne karnında oturuş pozisyonunu alan bebek, anne karnının da değişik şekillenmesine neden olur. Hamileliğin 21. haftasına kadar anne karnında yatan bebek, 21. haftayla birlikte oturduğundan dolayı anne karnı daha çok yayılır. Öne doğru çıkan hamile karnı bu dönemde sağ ve sola doğru yayılarak göbeğin genişlemesine enden olur. Bu yüzden de hamileliğin ilk haftalarında alınan hamile kıyafetleri bu dönemde olmayabilir ve anne adayı yeni hamile kıyafetleri almak zorunda kalmaktadır. Hamilelikte Gebelikte 21. HaftaHamileliğin 21. haftasında bebeğin zaman zaman bebeğin başını anne rahmine dayayarak yer değiştirdiğini ani halk dilinde ters duruş pozisyonu diye adlandırılan duruşa geçtiği gözlenmektedir. Bebek doğum zamanı geldiği haftalarda başı aşağıda durduğundan dolayı gebeliğin 21 ve 22. haftalarıyla birlikte bu pozisyonlara hazırlık yaparak doğum zamanına hazırlık yapar. Bu korkulacak bir durum değildir. Bebeğin başının ters durması erken doğum olacak anlamına gelmez. Bu durumda anne adayının stres ve panik yapmasına gerek yoktur.

Hamilelikte 21. haftada ultrason görüntüsü alınan bebeğin saçları, kaşları ve kirpikleri belirgin hale gelmiştir. Anne adayı bu uzantıları ultrason görüntüsünde fark edebilir ve bebeğinin çok saçlı ya da az saçlı doğacağı anne adayına bu haftada söylenebilir. Bebeğin saçları belirginleştiğinden dolayı mide kanamalarında artış meydana gelmektedir.

Hamilelikte (Gebelikte) 21. Hafta ile ilgili 8 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. Emine dedi ki:

  Merhaba ben 21 hafta 5 gunluk hamileyim ama hâlâ bebegimin hareketlerini cok az hissediyorum..Doktor hersey cok normal saglikli guzel gelişiyor demesine ragmen hareketlerinin cok az hissedilir olduğunu biliyorum sizce bu normal mi ? Korkulcak bisey yoktur umarim bebegimle ilgili?

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Merhaba..
   Kaçıncı gebelik olduğu veya kilonuza göre bebek hareketleri farklı zamanlarda hissedilebilir. İlk gebeliklerde erken hissedilse de bazı anne adayları neyin hareket olduğunu anlamayabilir. Sonraki gebeliklerde ise karın ön duvarı önceki gebeliklerde gevşediği için geç hissedilebilir. Bebek ile ilgili suyu normalse korkulacak birsey büyük ihtimalle yoktur.
   Sağlıklı bir gebelik süreci dilerim.

 2. Emine dedi ki:

  Ilk gebeligim suan 80 kiloyum suyumun normal oldugunu soyledi doktor haftasina gore hareketleri azmidir ilerleyen zamanlarda artarmi ? 19. Haftadan itibaren az az hissetmeye basladim kalp atisi gibi halen ayni devam etmekte

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   her bebeğin kendine göre bir hareket tarzı vardır. tabi zaman ilerledikçe ve bebek büyüdükçe hareketleri daha netleşir. doktorunuz normal olduğunu söyledi ise içiniz rahat olabilir. takibe devam edin.

 3. Emine dedi ki:

  Teşekkür ederim..Cok saolun

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   :))

 4. ayse dedi ki:

  Iyi gunler. Ilk gebeligim ilk zamanlarda cok hafif bulantilarim oldu ama hic kusma olmadi 22 haftaya giriyorum. Ve simdi yeniden migde bulantilarim basladi. Bebegin sacindan olabilecegi soyleniyor. Ogrenmek istedigim ise bu bulantilar ne kdr devam eder doguma kadar mi? Birdr ne yapmam gerekiyor. Tesekkurler.

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Doktorunuzun öngördüğü sıkıntılı bir sey yoksa basit bir bulantı olabilir. Yediğiniz bir şeyden kaynaklanabilir. Tansiyon ölçümü normal mi?

Sayfa başına git