Hamilelikte (Gebelikte) 20. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 20. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 20. Haftası

Hamilelikte 20. haftada hamilelik sürecinin yarısı hem bebek hem de anne adayı için artık bitmiştir. Bu durumdan dolayı ikisi için de buluşma vakti yaklaşmış ve anne adayındaki heyecan gittikçe çoğalmaktadır. Bebeğin odası ve hastane için gerekli hazırlıklar yapılmaya başlanarak yavaş yavaş doğum günü beklenmeye başlanmaktadır. Bu dönemde bebek kontrolleri daha çok yapılmalıdır. Bunun sebebi; erken doğum riskinin çabuk olarak fark edilmesi sağlamaktır. Ayrıca doktor normal olan doğum tarihini de vermektedir.

Hamilelikte 20. haftada birkaç hafta öncesinde gelişmeye başlayan ve bebeğin vücudunu dış etkilerden koruyan ince tüyler yeni; tıp adıyla lanugo yapısı oluşumunu tamamlamaktadır. Oluşumunu tamamlayan lanugo tüyleri bebeğin tüm vücudunu kaplamıştır. Bebek doğduğunda özellikle kulaklarında ve yüzünde bu lanugo yapısıyla doğacak ve zamanla oluşan bu tüyler dökülecektir. Hamilelikte 20. haftada kilo ve boy tablosu şu şekildedir; Hamilelikte 20 haftalık olan bebeğin boyu 25 cm, Hamilelikte 20 haftalık olan bebeğin kilosu 300 gram olarak ölçülmektedir. Bebeğin kilosu gittikçe artmakta ve vücudun direnci de buna bağlı olarak güçlenmektedir. Hamilelikte 20. haftada anne karnında kız bebek olarak doğacak bebeklerde rahim yani tıp ismiyle uterus oluşumu gözlenmeye başlar. Bebeğin doğduktan itibaren kadınlık belirtisi olan uterus yani rahim, Hamilelikte 20. haftada oluşma gösterir ve ilerleyen gebelik haftalarında oluşumunu tamamlayarak işlevsel hale gelmektedir. Gebeliğin Hamileliğin 20. HaftasıHamilelikte 20. haftada aynı zamanda da akciğerlerde gelişme gözlenir. Bebek, 20. haftayla birlikte soluk alıp verme hareketleri yaparak kendini doğumdan sonraki soluk alışverişine hazırlar. Bebek bu döneme kadar solunumu amnio sıvısından yapıyordu.

Hamilelikte 20. haftaya baktığımızda bebeğin kulak gelişiminin tamamlandığını fark etmekteyiz. Kulak gelişimi gebeliğin 20. haftasıyla birlikte tamamlanan bebek anne karnından gelen annesinin mide ve aynı zamanda da bağırsak seslerini kolaylıkla işitebilir. Ayrıca anne karnı dışında da çok yüksek ve tiz yani ince olan sesleri duyabilme yetisine kavuşmuştur.

Hamilelikte (Gebelikte) 20. Hafta ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. bnar dedi ki:

    20 haftalik hamilayim bugun az bi kanamam oldu her hangi bi tahlika riski var mi?

    1. Doktor dedi ki:

      Doktorunuzla iletişime geçilmesini öneririz.

Sayfa başına git