Hamilelikte (Gebelikte) 2.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 2.Hafta
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 2. Haftası

Hamilelik sperm ile yumurta hücresinin birleşmesi ardından da döllenen hücrenin büyüyerek ve gelişerek bebek haline gelmesi anlamını taşımaktadır. Hamilelik yaklaşık olarak 40 ile 41 hafta arasında yani 9 ay boyunca süren hem anne adayı açısından hem de bebek açısından macera dolu bir serüvendir. Bu dönem boyunca annede her ayda hatta her haftada belirli değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler öncelikle bebek de daha sonra anne adayında gözlenmektedir. Amnio sıvısının içerisine yerleşen bebek 9 ay boyunca çeşitli evrelerden geçerek gerçek bir insan görünümünü alır. Bundan sonra da amnio sıvısından çıkarak gerçek dünyaya “Merhaba” der.

hamileligin-2-haftasiHamileliğin 2. haftası da bu değişikliklere yaklaşılan bir gebelik haftasıdır. Bir gebeliğin oluşabilmesi için yumurta hücresinin adetin 15. gününde bir sperm hücresiyle karşılanması ve döllenmesi gerekmektedir. Bir bayan hamile kalsa da bu durumu bebeği 4 haftalık olmadan anlayamaz. Bu durumu açıklamak gerekirse; anne adayı eğer adetini düzenli olarak oluyorsa 4 haftada bir adet olması gerekmektedir. Bir bayan ise; hamilelik testini düzenli olan adeti geciktiği için yaptırdığından dolayı bebek anne karnında 4 haftalık olmadan önce tahmin edere bu testi yaptıramaz. Dolayısıyla da bir gebeliğin anlaşılması için öncelikle anne adayının kendinden şüphelenmesi ve bu şüphe doğrultusunda da bir kadın doğum ya da kadın hastalıkları uzmanına başvurması gerekmektedir.


Hamileliğin 2. haftasında
bir gebeliğin anlaşılması için anne adayının bu dönemlerde başından bir hastalı geçirmesi, rutin bir doktor kontrolü varsa o dönemin hamileliğin 2. haftasına denk gelmesi, bir önceki aydan normal bir adet gecikmesi yaşamışsa bunu hamileliğin 2. haftasında doktora göstermek istemesi ve bunun gibi olağan dışı durumlar da hamilelik 2. haftadan fark edilebilir. Mide bulantıları hamileliğin 3 ve 4. haftası baş gösterdiğinden dolayı da doktora başvurulmaz. Bu sebeple hamilelik en erken 3 en geç de 4. haftada fark edilmektedir.

Hamilelikte (Gebelikte) 2.Hafta ile ilgili 4 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. Supheli dedi ki:

  Benim Adetim bitti fakat bel karın baş kasık agrim var.. Migdem iki günden beri bulanıyor.

  1. Doktor dedi ki:

   Merhaba, adetiniz ne zaman bitti?

 2. seda dedi ki:

  mrb bundan iki ay önce yaptırdıgım tahlil sonucunda mentürasyon tanısı katıldı üç ayda evliyim ama doktorum açıklama yapmadı bu konu hakkında bilgi verırımsıınız

  1. Doktor dedi ki:

   Merhaba Seda Hanım, menstrüasyon adet kanamasıdır. Adet döneminizde mi tahlil yaptırdınız?

Sayfa başına git