Hamilelikte (Gebelikte) 18. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 18. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 18. Haftası

 

Hamilelikte 18. haftada anne adayı açısından bebeğiyle yaşadığı duygusal günler haftası diye tanımlama yapabiliriz. Bu tanımı yapmamızın sebebi, Hamilelikte 18. haftaya geldiğimizde bebeğin hareketlerinin, tekmelerinin anne adayı tarafından tam olarak net bir şekilde duyulduğu haftaların başlangıcına gelmiş olmaktayız. Bebeğinin dönmesini, onun hareket etmesini ve kendi karnına tekme atmasını hisseden anne adayı tam olarak bir anne olduğunu hisseder ve bebeğinin sağlıklı bir şekilde doğması elinden gelenin daha fazlasını yapmaya çalışır. Bu tekme ve hareketlerden mutlu olan anne adayı bebeğinin tekmelerini başkalarına gösterir ya da dinletir.

Hamilelikte 18. haftaya geldiğimizde ölçülen kilo ve boy oranları şu şekildedir; anne karnında 18 haftalık olan bir bebeğin kilosu 200 gram olurken; aynı bebeğin boyu 14 cm civarındadır. Hamileliğin 18. haftasında bebek de meydana gelen değişimlerden birisi dışkılamadır. Anne karnında 18 haftalık olan bebek ilk dışkısını bağırsaklarında oluşturmaya başlar ve bu da sindirim sisteminin işleyişine başladığının kanıtı olmaktadır. Bebeğin 18 haftalıkken oluşturduğu bu dışkıya tıp biliminde mekonyum adı verilmektedir. Mekonyum yani; bebeğin ilk dışkısı bağırsaklarda oluşur. Gebeliğin 18. HaftasıBu oluşumlar hamileliğin sonuna kadar devam eder. Hamilelik bittiğinde yani; bebeğin doğumu gerçekleştiğinde 18. haftadan itibaren oluşturulan dışkı bebek tarafından vücudundan atılır. Bebeğin boşaltım sistemini anne karnında uyguladığı tek yol idrar yapmasıdır. Bir bebek anne karnında asla dışkılama yapmaz. Sadece dışkısını bağırsaklarında biriktirir. Doğduğunda ise; anüs yolu ile dışarıya atar.

Hamilelikte 18. haftada bebekte dışkılama dışında bazı reflekslerin de oluşmaya ve daha önceki hamilelik haftalarında oluşan reflekslerin gelişme gösterdiği fark edilmektedir. Oluşan refleksler arasında hıçkırma ve yutma refleksi yer almaktadır. Bebek, amnio sıvısını yutarken yutma refleksini kullanmaya başlar. Aynı zamanda da hıçkırmayı anne karnında 18 haftalıkken öğrenir. Bu haftada geliştirdiği refleksler arasında da tekme yer almaktadır. Daha sert tekmeler atmaya başlayan bebek, bu refleksini geliştirir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git