Hamilelikte (Gebelikte) 17. Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 17. Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 17. Haftası

Hamilelikte 17. haftaya geldiğimizde bebek artık hızlı kilo artışı dönemine geçmiştir. Bu durumda da anne adayının da eş zamanlı olarak kilo artış hızı artacaktır. Annenin yaşadığı hamilelik psikolojisi içerisinde bu kilolarla barışık olmadığı ve dönem dönem stres yapıp hatta ağladığı dönemler olabilir. Bu duygu karışıklıkları gayet normal olarak görülmektedir. Bu noktada anne adayı yalnız bırakılmak ve ona kızılmak yerine çevresindekilerin daha anlayışlı ve duyarlı bir tutum sergilemesi anne adayı için büyük bir ödül haline gelecek böylece duygu karmaşasından kendi kendine kurtulacaktır.

Hamilelikte 17. hafta içerisinde bebek de yağ dokuları oluşmaya başlar. Aslında 17. haftada hızlı bir şekilde kilo alınmasının sebebi de oluşan bu yağ dokularıdır. Bebeğin vücudunda özellikle karın ve kol bölgelerinde oluşan yağlar onun kilo almasını sağlayarak daha dirençli bir yapı oluşturmasına destek olur. Aynı zamanda da oluşan yağ dokuları ısı devir daimini yani; ısı alışverişini düzenli hale getirerek bebeğin soğuk ve sıcak kavramlarına duyarlı olmasına yardımcı olmaktadır. Bu yağ dokularının olmaması bebeğin üşüdüğünün ya da sıcakladığının farkına varamaması anlamını ifade etmektedir. Gebeliğin 17. HaftasıBu yüzden de her ne kadar anne adayı fazla kilolarından ve eski kıyafetlerini giyememekten yakınsa da bu durum onun bebeğinin sağlığı açısından oldukça fazla önem taşımaktadır. Bu durum kadın doğum uzmanları tarafından anne adayına aktarıldığında birçok anne adayı bebeği için bu durumu kabullenmekte ve kilolarıyla barışık hale gelerek stres ve üzüntüden uzaklaşmaktadır.

Hamilelikte 17. haftada ultrason yardımıyla bebeğin kilosu ölçüldüğünde karşımıza çıka tablo; 140 gramı işaret ederken; boyunu ölçtüğümüzde karşımıza 13 cm ibaresi çıkmaktadır. Bu dönemde bebek genellikle reflekslere yoğunlaşır. Geçen haftalarda öğrendiği emme refleksini gebeliğin 17. haftasında geliştirerek uzmanlaşır. Ayrıca göz açma ve kapama refleksleri de hamilelikte 17. haftada gerçekleşen bir reflekstir. Bebeğin ses olan duyarlılığı yavaş yavaş başlayarak anne karnı dışından sesler geldiğinde hareket edebilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git