Hamilelikte (Gebelikte) 16.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 16.Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 16. Haftası

 

Hamilelikte 16. hafta artık anne adayının sık sık bebek tekmeleriyle uyandığı ya da oturma pozisyonunu değiştirdiği haftadır. Anne adayını tam olarak bebeğinin kol ve bacak tekmelerini hissedebilmektedir. Anne adayının özellikle de ilk hamile kalışı değilse bu tekmeler daha rahat ve güçlü hissedilir. Bebek ise; bu tekmeleri koordinasyonlu yani düzenli olarak yapma alışkanlığın kazanmaktadır. Bunu örnekleyecek olursak; annesi konuşurken tekme atabilir ancak; kardeşi varsa konuştuğunda tekme atmayabilir. Bu durum aile bireyleri tarafından da kolaylıkla hissedilebilir.

Gebeliğin 16. haftasında ultrason görüntüsü alındığında anne adayı bebeğinin kolları ve bacaklarındaki orantıyı fark edebilmektedir. Kolları ve bacakları 16. haftaya kadar aynı boydayken 16. haftaya gelindiğinde bacaklarında uzama gözlenir ve gerçek bir insandaki kol bacak oranı oluştuğu gözlenmektedir. Bebeğin 16. haftadaki boyu yaklaşık olarak cm olurken 16 haftalık bebeğin kilosu 100 grama ulaşmıştır. Gebeliğin 16. HaftasıAnne karnında 16. haftasını doldurmaya başlayan bebeğin tırnak yapısında güçlenme gözlenir. 16. haftaya kadar tırnak yapısı incecik olan bebeğin 16. haftaya gelinliğinde tırnak tabakasını kalınlaştığı ultrasonda görülebilir. Ayrıca bebek başını dik tutma refleksini de gebeliğin 16. haftasında öğrenir. Anne karnı içerisinde daha rahat hareket etmeye başladığından dolayı oturur vaziyette durarak başını dik tutabilir. Bu da vücudundaki iskelet sisteminin gelişmeye başladığının ve güçlendiğinin bir başka kanıtı sayılmaktadır. Bacaklarını bükmeye başlayabilir ve kollarını hareket ettirerek güçlendirme çalışmaları yapabilir. Kollarını çoğu zaman başına dik tutar ve amnio sıvısının içerisinde kollarını hareket etmekten hoşnutluk duyar. Bacağını düz tutmak istediği zaman anne karnına genellikle tekme atar. Bu tekmelerde anne adayı tarafından hissedilebilir.

Hamilelikte 16. haftaya baktığımızda bebeğin cinsiyet gelişiminde ilerleme kaydettiğini fark etmekteyiz. Cinsiyet gelişimi uzun süredir devam eden bebeğin artık cinsel organı belli olmaktadır. Bu dönemde bebek eğer sürekli arkasını dönük vaziyette durmuyorsa kadın doğum uzmanı tarafından penis ya da vajina olguları fark edilerek anne dayına bebeğinin cinsiyeti söylenir.

Hamilelikte (Gebelikte) 16.Hafta ile ilgili 1 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. Filiz dedi ki:

    34 haftalık hamileyim bebeğimin bacak boyu 35 haftalık kafası ve vücudu 37 haftalık doktor doğ abiler diyo ama benim bi sıkıntım yok hamile kaldığım göremiyorum doğum yapıcam yoksa bebeğin gelişimine göremi

Sayfa başına git