Hamilelikte (Gebelikte) 15.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 15.Hafta
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 15. Haftası

Hamilelikte 15. hafta yeni oluşumların yaşandığı bir haftadır. Bu yüzden de hamile olan anne adayları doktorlar tarafında 15. haftada özellikle kontrole çağırırlar. Kontrol esnasında bebekteki yeni oluşumlara bakılarak her şeyin normal gidip gitmediği hakkında yorum yaparlar. Bu dönemde yaşanan gelişmeler annenin de hissedeceği gelişmeler olduğundan dolayı anne bebeğiyle iletişim halinde olmaya devam ederek sevgi bağlarının güçlenmesine yardımcı olur.

Hamileliğin 15. HaftasıHamilelikte 15. haftada bebeğin boyu 10 cm olurken; kilosu 70 gram civarında olmaktadır. Bu dönemde bebek de görülen oluşumlardan birisi lanugo oluşumları olmaktadır. Lanugo bebek de hamileliğin 20. haftasına kadar oluşum gösteren tüyler demektir. Halk dilindeki karşılığı bebek tüylenmesi olarak ifade edilmektedir. Lanugo tüyleri bebeğin sadece bir bölgesinde değil; vücudunun tamamında görülen ve olması gereken tüylerdir. Hatta bazı bebeklerde yeni doğduklarında bu tüylerin varlığına rastlayabilmekteyiz. Lanugo tüylerinin oluşumu hakkında detaylı inceleme yapmak isteyen kadın doğum uzmanları da anne adaylarını hamileliğin 15. haftasında ultrason kontrolüne çağırmaktadırlar. Gebeliğin 15.haftasında meydana değişimlerden bir diğeri tat alma organımız olan dil ile ilgili olmaktadır. Bu dönemde bebeğin dilinde tomurcuklar oluşur. Bu tomurcuklara tat tomurcukları adı verilmektedir. Oluşan bu tomurcuklar sayesinde anne adayının yediği besinler göbek kordonundan geçerek amnio sıvısına karıştığında bebek bu tadı hissedebilir. Gebeliğin 15. HaftasıHissedilen tat yoğun değildir. Buna rağmen tat kavramı bebek üzerinde oluşmaya başlayarak beslenme ayrıcalıkları meydana gelmektedir. Gebeliğin 15. haftasında gözleri gerçek bölgelere yerleşmiş olan bebeğin gözleri kapalı durumdadır. Bu kapalı duruş hali gebeliğin 20. haftasına kadar devam edecektir. Gebeliğin 20. haftasıyla birlikte göz kapakları da açılacaktır.

Gebeliğin 15. haftasında bebeğin emme refleksinin oluştuğunu görebiliriz. Dünyaya gelen her bebek emme refleksiyle doğar. Bu refleks ise bebek anne karnındayken oluşum gösterir. Oluşum gebeliğin 15 ile 16. haftaları arasında meydana gelir. Refleksi öğrenen bebek ilk olarak emme eylemini parmağını emerek kullanır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git