Hamilelikte (Gebelikte) 13.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 13.Hafta
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 13. Haftası

Hamilelikte 13. haftaya gelindiğinde bebek artık tamamıyla bir insan görünümünü almıştır. Bu durumun en büyük kanıtı ise; kulak ve gözlerin oluşumudur. Gözler oluşmaya başladığında gebeliğin 5. haftasındaydık ve yüzün önünde değil; yanlarında bulunuyorlardı. Kulaklar ise; hem ince hem de sivriydi. Hamilelikte 13. haftaya geldiğimizde ise; bebeğin gözleri yuvarlaklaşarak yüzün ön bölgesine yerleşmeye başlamıştır. Bu da bebeğin normal bir insan gözlerinden farksız olarak gözlere sahip olduğu anlamına gelir. Kulaklar ise; ovalleşip kalınlaşarak gerçek bir kulak görüntüsü almışlardır.

Hamilelikte 13. haftada bebeğin boy ölçüsü 7 cm olur ve kilosu ise yaklaşık olarak 20 gram kadardır. Bebek de meydana gelen kilo artışları anneye de etki yaparak yavaş yavaş hamile kıyafetlerinin arayışına düşmesine neden olmaktadır. Bu dönemde anne psikolojisi normal dışından daha sinirli ve sabırsız olabilir. Bu durumda eğer fazla tepki gösterimi oluyorsa bir psikolog ya da psikiyatrıden destek alabilir. Anne karnında 13 haftalık olan bebek de genital organ oluşumu hızlanmıştır. Genital bölgede penis ya da vajinayı oluşturacak olan yapılar belirginleşmeye başlarlar. Bu yapıları normal bir ultrason cihazında görülmesi imkansızdır. Bebeği çıplak gözle görülebilse bu yapıların dişi ya da erkek olduğu anlaşılabilir. Ultrasonda görülmesinin tek şartı ise; en son çıkan modern ultrason cihazlarından bebeğe bakılmasıdır. Normal bir ultrason cihazında ise; bir ile 3 hafta sonrasında bebeğin cinsiyeti tam olarak gözlenebilmektedir. Bu yüzden de en sağlıklı olan çözüm cinsiyet için gebeliğin 14 ile 17. haftalarını beklemektir.

Hamilelikte 13. haftada bebek ilk boşaltımını yapar. Boşaltım sistemi basit yapılı olarak gelişen bebek dışkılamaya daha başlamasa da ilk idrarı 13 haftalıkken yapar. Bebek idrarını anne karnında içerisinde bulunduğu amnio sıvısına boşaltır. Ardından sıvı tüketmek için de yine amnio sıvısını içer. Dolayısıyla da Hamileliğin 13. Haftasıdan  itibaren bebeğin beslenmesi ve boşaltım yapması için amnio sıvısı büyük önem taşımaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git